Projekty

Pracownia angażuje się w projekty, mające na celu artystyczną edukację, rozwój społeczny oraz pobudzanie aktywności twórczej dzieci i dorosłych:

szyjemy lalkę dla elizy

W Polsce kilkanaścioro dzieci choruje na chorobę Niemanna-Picka, Eliza Banicka jest jednym z nich. Do tej pory nikt z tym schorzeniem nie dożywał dorosłości (Eliza straciła już starszego brata). Od niedawna dostępne jest lekarstwo (Zavesca), pozwalające powstrzymać rozwój choroby. Koszt terapii to około 12 000 złotych tygodniowo (przeszło 600 000 złotych rocznie). Nikt samodzielnie nie jest w stanie zdobyć takich pieniędzy, dlatego, czekając na decyzję o refundacji z NFZ, rodzice Elizy desperacko szukają funduszy.

Kilka miesięcy temu Joanna Krzyżanek podczas Targów Książki w Poznaniu usłyszała od Katarzyny Rozali historię Elizy i wpadła na pewien „szmaciany pomysł”. Kilka dni później razem z Cecylką Knedelek i Joasią Naparstek uszyła pierwszą lalkę. Umieściła ją na blogu i poprosiła dzieci i dorosłych, by także uszyli lalki, które będzie można sprzedać, a za zebrane pieniądze kupić lekarstwo dla Elizki. Następnego dnia odebrała telefon od Karoliny Wiercińskiej, właścicielki Centrum Rozwoju Rodziny „Pomocni”, która zaproponowali wspólne szycie lalek w ich pracowni. Tak się stało. Już po kilkunastu dniach pracownia wypełniła się po brzegi i po kilku godzinach powstało 40 lalek. Od tego dnia w bibliotekach, szkołach, przedszkolach i domach powstają lalki. Niestety, jest ich ciągle za mało.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się, jak się to wszystko zaczęło, zajrzyjcie tutaj
http://www.cecylkaknedelek.pl/index.php/lalki-dla-elizy/item/245-ile-lalek?

Każdy z nas może uszyć lalkę dla Elizy. Jeśli nie możecie się zmobilizować, by w domu zamienić się w krawcową lub w krawca, spotkajcie się z nami na wspólnym szyciu lalek, które odbędzie się 29.09.2012 w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przy Al. Niepodległości 16/18. Parter zamienimy w pracownię krawiecką. Startujemy o godzinie 11.00.
Będą z nami szyli między innymi: Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, aktorzy Teatru Animacji, Elżbieta Krygowska-Butlewska, ilustratorka książek dla dzieci, Joanna Krzyżanek, pisarka, Łukasz Wierzbicki, pisarz, mieszkańcy Poznania i sąsiednich miast, miasteczek i wsi.

Wszystkie szczegóły spotkania znajdziecie Państwo na stronie:
http://www.cecylkaknedelek.pl/index.php/blog-cecylka/item/258-szyjemy-lalki-dla-elizy-w-poznaniu

Poznańskie wrześniowe szycie lalek objęli patronatem:
Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia
Wydawnictwo Jedność
Księgarnia Poznańska
Jolanta Maćkowiak-Piasecka   
ENEA
Centrum Pomocy Rodzinie „Pomocni”
Pracownia SztukaPuka

OPOWIADACZE ŚWIATA, marzec - grudzień 2011

Opowiadacze świata to projekt Stowarzyszenia Jeden Świat i Pracowni SztukaPuka, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest przybliżenie dzieciom, młodzieży i dorosłym sztuki opowiadania i zachęcenie do działań twórczych w różnych dziedzinach artystycznych: teatr, malarstwo i rysunek, ceramika, rękodzieło.

Inspiracją działań podejmowanych w projekcie są bajki i baśnie z różnych kultur, opowiadane z pokolenia na pokolenie przez dziadków, rodziców, wędrownych gawędziarzy. Pochodzą one z różnych zakątków świata – dzięki nim można z jednej strony przekonać się o bogactwie, jakie płynie z różnorodności kultur, z drugiej - odkrywać uniwersalność podstawowych wartości i prawd.

Projekt wykorzystuje metody nieformalnej edukacji, przygotowując grupę „amatorów” w dziedzinie sztuki opowiadania do pracy z dziećmi i młodzieży w roli opowiadacza, propagując ideę kultywowania przekazów ustnych wśród rodziców i starszych pokoleń, wreszcie ucząc metod wykorzystania opowieści rodziców i nauczycieli.

Działania skierowane są do szerokiej społeczności Poznania:

- dzieci i młodzieży (od 5 do 19 lat), uczestniczących w warsztatach twórczych inspirowanych opowieścią,

- rodziców, którzy chcą wykorzystać opowieści, by wspierać indywidualny rozwój dzieci,

- nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury i innych osób zainteresowanych opowieścią i baśnią jako metodą pracy z dziećmi.

Więcej inforamacji na stronie: www.opowiadaczeswiata.org

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ, 19-21 listopada 2010

"Edukacja globalna otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka."

Pracownia SztukaPuka wraz ze Stowarzyszeniem Jeden Świat była współorganizatorem obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2010 w Poznaniu. W ramach obchodów zroganizowaliśmy w naszej Pracowni Spotkania bajkoczytania: Bajki z Gwatemali i Nikaragui, podczas których dydaktyczna moc bajek z Gwatemali i Nikaragui posłużyła dzieciom do przybliżenia problemów globalnej rzeczywistości, unaoczniając kulturowe i społeczne realia życia ludzi w różnych zakątkach świata. Odbył się także Koncert muzyki zachodnioafrykańskiej dla dzieci od 0 do 6 lat z opiekunami, podczas którego dzieci wspólnie z rodzicami zatańczyły rytm weselny Soli, nauczyły się pieśni śpiewanej podczas żniw w Gwinei Kassa oraz rytmu granego przez kowali z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wydarzeniom towarzyszyła wystawa zdjęć i prezentacja materiałów dotyczących edukacji globalnej.

Projekt współfinansowany w ramach Programu Polskiej Pomocy Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010r.
{gallery}TEG{/gallery}

 

ŚWIATOWE DNI INNOWACJI w Poznaniu, 18-19 września 2010

 W ramach Światowych Dni Innowacji w Poznaniu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przeprowadziliśmy autorskie warsztaty dla dzieci, przybliżając dzieciom temat innowacji i zachęcając do eksperymentów twórczych z nietypowymi materiałami.
Pierwszy temat dotyczył recyclingu: postawiliśmy przed dziećmi zadanie stworzenia, przy wykorzystaniu przygotowanych materiałów recyclingowych, billboardu - reprodukcji obrazów Klimta (Drzewo życia), Claude Moneta (Nenufary) oraz Andy Warhola (Marilyn Monroe). Dzieła dzieci zaskoczyły wszystkich pomysłowością użycia materiałów i dbałością o oddanie klimatu, kolorystyki i szczegółów oryginałów. Powstały niesamowite obrazy - instalacje.
Następnego dnia - zmiana materiału: na warsztatach "Food design" zachęciliśmy dzieci do głębszego spojrzenia na jedzenie i zaprojektowania z niego obrazów. Poprzez różne ćwiczenia zwróciliśmy dzieciom uwagę na to, że produkty żywnościowe oprócz zaspokojenia głodu mają wpływ na nasz nastrój i samopoczucie oraz na funkcje estetyczne związane z podaniem i spożywaniem posiłku. Pokazaliśmy dzieciom, że jedzenie może być materiałem do świetnej zabawy a nawet tworzenia sztuki (obrazy Arcimboldiego). Na koniec postawiliśmy przed dziećmi zadanie stworzenia własnych kompozycji z owoców, warzyw i inne kulinariów w temacie: Sniadanie, Obiad, Kolacja, biorąc pod uwagę ich własne potrzeby o tych porach dnia i możliwości ich brzuszków. Było pięknie i smacznie...
{gallery}dniinnowacji{/gallery}

Projekt "Uczenie się rodziców o Rozwoju Wczesnodziecięcym (ECD) i Edukacji Wczesnodziecięcej (ECE)

 Pracownia SztukaPuka jest uczestnikiem projektu „Uczenie się rodziców o rozwoju wczesnodziecięcym i wczesnej  edukacji”, w ramach którego 26-27 marca 2010 wzięliśmy udział w warsztacie „Strategie Samodzielnego Organizowania się Rodziców” prowadzonym przez  trenerkę z Holandii Marieke von Geldermalsen-Jaecke. Tematem przewodnim były zasady organizowania i funkcjonowania Mother Centers na świecie, ale było to także niezwykle cenne i inspirujące forum wymiany doświadczeń kobiet – liderek podobnych inicjatyw w Polsce. Widzimy ogromną potrzebę rozwoju tego ruchu na naszym lokalnym gruncie, ponieważ wiemy i doświadczamy na co dzień jak duże bariery – nie tylko architektoniczne czy organizacyjne, ale także mentalne – muszą pokonywać rodzice, aby funkcjonować z małymi dziećmi w przestrzeni publicznej, chcąc jednocześnie zaspokajać swoje potrzeby społeczno-kulturalne.  Zamierzamy aktywnie działać na rzecz matek z małymi dziećmi i całych rodzin, poszerzać przestrzeń dla nich poza placami zabaw, parkami i centrami handlowymi tak, aby wzmacniać rodziców i umożliwiać ich rozwój nie tylko w zakresie kompetencji rodzicielskich.  Przykład innych krajów dowodzi, że rodzicielstwo nie musi być ograniczeniem dla aktywności  społeczno-kulturalnej rodzin z małymi dziećmi. Wręcz przeciwnie - może stać się czasem twórczym, często inicjującym proces odkrywania w sobie kompetencji, zdolności, doświadczania mocy i kreatywności młodych mam.

Cel projektu: Celem projektu jest rozwijanie wiedzy i wzmocnienie umiejętności i zdolności rodziców w zakresie rozwoju dziecięcego i edukacji wczesnodziecięcej oraz umożliwienie rodzicom wymiany doświadczeń, pomysłów i dobrych praktyk. Działania projektowe koncentrują się na organizowaniu konferencji międzynarodowych, wizyt studyjnych i warsztatów służących uczeniu się o edukacji i rozwoju małych dzieci oraz transferowaniu zdobytej wiedzy i doświadczeń do społeczności lokalnej każdego z partnerów.
Finansowanie: Projekt jest finansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Projektów Partnerskich Grundtviga.

 

MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ NOSZENIA W CHUŚCIE, 16-20 października 2010

Newsletter SztukaPuka