Warsztaty twórcze - Program

Tygodniowe kursy wakacyjne

Warsztaty tworzenia komiksu

„Komiks – świat możliwości”

Kultura towarzyszy człowiekowi od zawsze, z czasem zmienia tylko formę, przeznaczenie, jednak jego założenie narracyjne jest niezmienne. Komiks łączy w sobie przynajmniej 4 różne działy twórcze: literacką, rysunkową, typograficzną oraz animacyjną. Jest to praca wielopłaszczyznowa, uczy dyscypliny, wyostrza obserwację rzeczywistości oraz daje pełną skalę możliwości wykreowania własnego niepowtarzalnego świata.

Podczas 15 godzin pracy za cel postawimy sobie wykonanie kilkustronicowego zeszytu A3 wraz z okładką. Najistotniejszą rzeczą będzie wykreowanie bohaterów i nabranie umiejętności swobodnego ich przedstawiania. Nie obędzie się też bez wstępu teoretycznego, szukaniu inspiracji w komiksowym świecie  a także prezentacji prac autorki warsztatów. Na pierwsze zajęcia można przynieść własne portfolio.

Prowadząca: Aleksandra Winnicka

Termin: -  22 - 26 lipca, godz. 17.30-20.30

Koszt uczestnictwa: 220 zł /15 h

Warsztaty lalkarskie

Lalka teatralna jest przedmiotem tajemniczym i zarazem magicznym. Tworzona na podobieństwo człowieka stopniowo zaczyna żyć własnym życiem. Istnieje wiele rodzajów lalek scenicznych, mają one swoje nazwy określające ich konstrukcję, charakter i technikę posługiwania się nimi. Na naszych warsztatach, po krótkim wstępie teoretycznym, zapoznamy się z dwoma rodzajami lalek teatralnych: pacynką i marionetką, i przystąpimy do ich wykonania. Warsztat ów jest niepowtarzalną okazją, nie tylko do nauki technik robienia lalek teatralnych, jest to bowiem także pretekst do wzięcia udziału w świetnej zabawie, w której rządzi kreatywność i nieskrępowana wyobraźnia.

Program warsztatów:

- Pacynka szyta: to rodzaj lalki rękawiczkowej, nazwanej tak w Polsce od zwrotu "pac-pac"; składa się z koszulki, będącej zarazem kostiumem, w której ukryta jest ręka animatora oraz głowy z otworem lub tulejką, w której animator umieszcza palec. Naszym pacynkom, nadamy indywidualny charakter podczas pracy nad głową oraz jej elementami. Domalowując farbami oczy, usta, modelując fryzury z włóczki bądź wełny czesankowej, stworzymy bohaterów bajek z naszego dzieciństwa. Następnie ubierzemy ich w kostiumy z kolorowych tkanin, filcu, wstążek, guzików, itp.

- Marionetka: to lalka poruszana od góry za pomocą sznurków lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku; marionetka w odróżnieniu od pacynki może przedstawiać całą postać. W trakcie warsztatów wykonamy pajaca lub baletnicę. Pracę nad marionetką podzielimy na kilka etapów: wykonamy głowę z papier mache, uformujemy oczy, usta, nos, wykonamy konstrukcję korpusu, przystąpimy do malowania i nadawania charakteru twarzy, stworzymy kostium i ozdobimy lalkę, ostatnim etapem będzie umocowanie marionetki przy pomocy sznurków do tzw. krzyżaka.

Prowadząca: Małgorzata Pietrucha

Termin: 29 lipca – 2 sierpnia, godz. 17:30 - 20:30

Koszt uczestnictwa: 220 zł /15 h

Praca z obrazem

Malowanie na jedwabiu - Chusta

Zapraszamy na warsztaty ręcznego malowania jedwabiu, na których uczestnicy ozdobią chustę 90/90 cm. Na kursie uczestnicy poznają różne techniki malowania na jedwabiu, zaprojektują i wykonają swoją jedyną na świecie, oryginalną chustę. Prowadząca wprowadzi Was we wspaniały świat malarstwa na jedwabiu, czyli ekscytującą i pełną wyzwań technikę malowania w powietrzu.
Prowadząca: Ewa Jankowska-Przepióra, plastyczka, artystka, maluje autorskie prace na zamówienie.

Maksymalna liczba uczestników na warsztacie: 4 osoby

Termin: 15 czerwca 2013 (sobota), 13:15-16:15
Czas trwania: 3 h
Koszt: 130 zł

Batikowy obraz

Batik, to pochodząca z Indonezji technika barwienia tkanin. Polega ona na nakładaniu na tkaninę rozgrzanego wosku, a następnie barwieniu materiału. Po wyschnięciu proces powtarza się tyle razy ile barw chce się uzyskać. Batik jest techniką za pomocą której można realizować prace o charakterze artystycznym, jak również przedmioty codziennego użytku (serwety, abażury, elementy ubioru). Batik świetnie współgra ze światłem, dając niesamowite efekty, kiedy jest podświetlany. Uczestnicy na warsztatach wykonają batikowy materiał - obraz, który zamocowany zostanie w passe-partout.

Prowadzenie: Dorota Sroka

Termin: do ustalenia przy grupie 4 os.
Czas trwania: 3 h
Koszt: 150 zł

Praca ze szkłem, kamieniem i srebreM

witraż techniką tiffany'ego

 

Technika Tiffany’ego to tradycyjna technika tworzenia małych i średnich form witrażowych. Najczęściej spotykane są piękne lampy wykonane tą metodą, ale można w ten sposób stworzyć również kolorową zawieszkę do okna, obraz lub przeszklenie w drzwiach.

Podczas tych warsztatów uczestnicy wykonują prace według własnych projektów lub korzystając z sugestii prowadzących czy gotowych wzorów. Każdy uczestnik nauczy się łączenia kolorów i kształtów w jedną zwariowaną lub całkiem harmonijną całość. Każdy uczestnik będzie wykonywał zawieszkę do okna, inne projekty mogą być wykonywane pod warunkiem dostosowania ich do indywidualnych umiejętności uczestnika oraz czasu trwania zajęć.
W czasie 1 zajęć każdy wykona 1-2 kilkuelementowe prace.

Prowadzenie: Zbigniew Polaczyk
Termin: w trakcie ustalania

Czas trwania: 3,5 h
Koszt uczestnictwa: 130 zł/za jedne zajęcia, 230 zł/ cykl 2 zajęć 

BIŻuteria koralikowa

TWORZENIE BIŻUTERII Z GOTOWYCH ELEMENTÓW (KOLCZYKI I BRANSOLETKA)

biz-koralikowa

Zbliża się wiosna - czas kolorów, słońca i radości. Zapraszamy na warsztaty tworzenia biżuterii, która rozweseli nasz wizerunek na wiosnę.
Warsztaty przeznaczone są dla osób zaczynających swoją przygodę z biżuterią, chcących stworzyć coś niezwykłego dla siebie lub bliskiej osoby.
Na warsztatach zapoznamy się ze sprzętem oraz materiałami niezbędnymi do tworzenia biżuterii. Każdy uczestnik wykona co najmniej 1 komplet biżuterii, zwracając szczególną uwagę na kompozycję i estetykę. Użyjemy koralików szklanych, drewnianych, akrylowych i fimo oraz elementów metalowych posrebrzanych, antyalergicznych.

Prowadząca: Małgorzata Sobczyk
Termin: 17 kwietnia, godz. 17.30 – 20.00
Czas trwania: 2,5 h
Koszt: 60 zł/uczestnika

Kolejny termin: 17 kwietnia

BIŻUTERIA ETNICZNA - NASZYJNIK, KORALE

Zapraszamy na warsztaty tworzenia naszyjników, korali i kolczyków z uwzględnieniem etnicznych trendów.
Będzie to spotkanie ze specyficzną kolorystyką i motywami występującymi w różnych kulturach.
Każdy uczestnik stworzy komplet (kolczyki plus korale lub naszyjnik) wykorzystując zarówno gotowe elementy, jak i sam stworzy elementy swojej kompozycji ozdabiając gotowe koraliki i tworząc część koralików z modeliny i gliny samoutwardzalnej. Wykorzystamy również podstawy makramy i kilka etnicznych tricków.

Prowadząca: Małgorzata Sobczyk

Termin: 27 kwietnia 2013 (sobota), godz. 15:30-18:30
Czas trwania: 3 h
Koszt: 70 zł/uczestnika

BRANSOLETKA "SZNUR KORALIKOWY"

biz-koralikowa1  biz-koralikowa2

Termin: w trakcie ustalania

Czas trwania: 3,5 h
Koszt: 80 zł/uczestnika

FUSING SZKŁA

fusing1 fusing2

Fusing to metoda formowania szkła na gorąco polegająca na dekoracji i stapianiu warstw szkła. Technika ta znana już wcześniej, dopiero od kilkunastu lat stała się możliwa do realizacja na dużą skalę dzięki wprowadzenie specjalnych pieców sterowanych elektronicznie, które są niezbędne w tej pracy. Wykorzystuje się różne rodzaje szkła - bezbarwnego i kolorowego oraz dodatki w postaci szkliw, tlenków metali, farb do szkła, opiłków metali, czy minerałów. Fusing pozwala na tworzenie pięknych elementów biżuterii, przedmiotów dekoracyjnych, elementów wypo sa żenia wnętrz, jak również rzeźb itp.
Warsztaty te pozwolą przejść cały „cykl” nauki podstaw techniki fusingu. Uczestnicy poznają historię tego rzemiosła, używane materiały, stosowane techniki. Własnoręcznie, pod okiem doświadczonej instruktorki wykonają elementy różnymi technikami (płaska, wypukła, formy itp.).
Program:
I zajęcia: przedmioty płaskie: witraż, anioł, zwierzątko, kwiatek itp. (zaprojektowanie, wycięcie, przygotowanie do wypału)
II zajęcia: przedmioty przestrzenne: misa, talerz (zaprojektowanie, wycięcie, przygotowanie do wypału)
Prowadząca: Anna Sita
Termin: do uzgodnienia przy 2 osobach
Czas trwania: 2 x 2h
Koszt uczestnictwa: 200 zł

UWAGA: warsztaty odbywają się w pracowni Anny Sity, wyposażonej w piec do wypału szkła.

 mozaika szklana

Mozaika jest techniką dającą nieograniczone możliwości twórcze, jest to dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych kamyczków, kawałków szkła lub ceramiki. Technika znana była już w starożytności. Najstarsze, znalezione pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. W starożytnej Grecji pierwsze mozaiki układano z otoczaków znalezionych na brzegach rzek i morza.

Małe kolorowe szkiełka mogą, za sprawą Twoich rąk, przeobrazić się w obraz, piękny wazon lub ramę lustra. Przy pomocy szablonów lub polegając na własnej wyobraźni, słuchając historii jakie opowiedzą nam maleńkie szklane elementy stworzymy wspólnie niepowtarzalne prace dla siebie lub prezent dla bliskiej osoby.

W ramach zajęć każda uczestniczka wykona 1 prace. Uczestnicy mogą przynieść ze sobą ulubiony obrazek, motyw zdobniczy wg którego chcą wykonać mozaikę.

Prowadzenie: Małgorzata Sobczyk

Termin: 13 kwietnia, (sobota), godz. 10:00-14:00
Czas trwania: 4 h
Koszt:140 zł

Kolejny termin: w trakcie ustalania

Mozaika ceramiczna

Mozaika to technika dekoracji wnętrz i elewacji znana już od starożytności. Można z niej układać kompozycje abstrakcyjne o geometrycznych wzorach, a także obrazy przedstawiające rośliny, zwierzęta czy ludzi. Współcześnie nadal jest uprawiana, choć nie tak powszechnie jak dawniej. Po krótkiej prezentacji historii mozaiki, jej rodzajów, technik układania, uczestnicy sami spróbują się z nią zmierzyć. Na warsztacie zostaną ułożone niewielkie kompozycje mozaikowe z ceramicznych, wielobarwnych tesser, mogące służyć do dekoracji domu lub spełniać funkcje użytkowe. Na warsztatach uczestnicy wykonają mozaikową ramkę do lustra.

Prowadząca: Paulina Szeląg
Termin: termin do ustalenia przy grupie min. 4 osobowej (czas trwania 2,5 h)
Koszt: 130 zł

Praca z papierem

WARSZTATY RĘCZNEGO SZYCIA KSIĄŻEK - Tygodniowy kurs wakacyjny

Zaproszenie do niezwykłego świata starych manuskryptów i przeistoczenia się w średniowiecznych introligatorów. Podczas tygodniowych warsztatów przejdziemy przez kolejne etapy ręcznego tworzenia książki: od składania i cięcia papieru, przez poznanie możliwości ręcznego szycia grzbietu włącznie z praktyką solidnego wiązania koptyjskiego, przygotowanie oprawy w postaci drewnianej okładki obleczonej tkaniną. Dodatkowo w programie spotkanie z kaligrafią średniowieczną – poznanie liter alfabetu uncjały i kaligrafowanie strony tytułowej wraz ze zdobieniem wybranej litery.

Termin: 29 lipca – 2 sierpnia 2013, godz. 17.30 - 20.00 (cykl 5 spotkań)

Koszt uczestnictwa: 220 zł /15 h

Quilling

Tworzenie ozdób techniką zwijania paseczków papieru może dać niesamowite efekty. Na warsztatach pod okiem specjalistki od dekoracji papierowych możesz nauczyć się jednej z najpopularniejszych w Zachodniej Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii techniki hobbystycznej. Kolorowe paseczki przekształca się m.in. w biżuterię, zabawki, pionki do gry, ozdobę do domu, kartki okolicznościowe. Uczestnicy wykonają wybrane przedmioty wg własnego pomysłu.

Prowadzenie: Małgorzata Klorek

BiIŻUTERIA Z QUILLINGU:

Termin: w trakcie ustalania
Czas trwania: 2 h
Koszt: 95 zł

AŻUROWE OZDOBY:

Na tym warsztacie uczestnicy wykonają ażurowe, formy przestrzenne, mogące służyć jako ozdoby lub przypinki. Proponowany temat przewodni: KWIATY I MOTYLE.

Termin: 25 maja (sobota), 10:00 -12:00
Czas : 2h
Koszt: 65 zł

 DECOUPAGE

Decoupage

to technika ozdabiania przedmiotów wzorami wyciętymi z papieru lub specjalnych serwetek. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać, a wykonane tą techniką przedmioty stają się małymi dziełami sztuki. Jest to świetna technika do tworzenia biżuterii, odnawiania i upiększania mebli, nadawania przedmiotom niepowtarzalnego, osobistego wyglądu.

Podczas zajęć nauczymy się ozdabiać przedmioty codziennego użytku techniką serwetkową i elementami wyciętymi z papieru.
Będzie można wziąć udział w pojedynczych warsztatach, osobom chcącym zapoznać się lepiej z tą techniką polecamy udział w całym cyklu, gdyż każde kolejne zajęcia będą pogłębianiem wcześniej zdobytej wiedzy.

Prowadzenie: Małgorzata Sobczyk
Termin: 27 lutego, 6 i 13 marca (środy), godz. 18.30-21.00.
27 lutego – wprowadzenie do decoupage – uczestnicy zapoznają się z podstawami decoupage w technice serwetkowej i papierowej oraz ozdobimy dwie prace - podkładkę pod kubek lub zakładkę do książki oraz świecznik lub wazonik.
6 marca – biżuteria decoupage – każdy z uczestników ozdobi komplet biżuterii – kolczyki i wisiorek lub kolczyki i bransoletkę zapoznając się jednocześnie z podstawami tworzenia biżuterii, niezbędnymi materiałami i narzędziami.
13 marca – decoupage na większym formacie – uczestnicy ozdobią drewniany zegar lub pudełko, każdy zaprojektuje swoją pracę, wykorzysta technikę domalowywania oraz tworzenia spękań. Osoby chętne mogą również odnowić własny wieszak lub inny przyniesiony przez siebie przedmiot.

Koszt uczestnictwa: 80 zł /pojedyncze zajęcia, 190 zł/cykl 

Sztuka dawnego manuskryptu

 Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z dawnymi technikami tworzenia pięknej książki od podszewki. Prowadzące zajęcia są konserwatorkami zabytków, na co dzień obcują z pięknymi manuskryptami i starymi drukami. W czasie warsztatów chciałyby podzielić się z uczestnikami wiedzą, ale także zmysłowymi przeżyciami związanymi ze starą książką. Uczestnicy mogą zanurzyć ręce w kadzi czerpalniczej, by stworzyć swój własny arkusz papieru, zobaczyć, jak lekki i zwiewny jest płatek złota, którym zdobiono średniowieczne manuskrypty i poczuć zapach świeżo zmieszanego atramentu – takiego samego, jakim pięć wieków wcześniej na co dzień posługiwali się kopiści w średniowiecznych sryptoriach. W czasie prezentacji teoretycznej omówione zostaną najważniejsze techniki tworzenia rękopisów w średniowieczu – od przygotowania podłoża pisarskiego (papieru i pergaminu), poprzez pracę skryby, rubrykatora i iluminatora. Następnie prezentowane są materiały i narzędzia pisarskie i pozłotnicze. Na oczach uczestników przygotowany zostaje atrament żelazowo-galusowy oraz rozmieszane tempery jajowe. Po prezentacji każdy uczestnik ma możliwość wyczerpania arkusza papieru z masy papierniczej, próby pisania piórem gęsim lub zaostrzonym patyczkiem maczanym w świeżym atramencie o pięknej granatowej barwie, oraz stworzenia miniatury malowanej temperą jajową. Własnoręcznie wyczerpane karty i samodzielnie stworzone teksty i iluminacje uczestnicy mogą zabrać ze sobą.

Prowadzenie: Krystyna Olczyk i Aleksandra Kwiatkowska

Termin: termin do uzgodnienia przy grupie min. 4 osobowej
Czas trwania: 4 h
Koszt: 150 zł

Praca z gliną

Warsztaty "CERAMIKA I HERBATA"

ceramikaiherbata Zapraszamy na pracę z gliną pod okiem artysty ceramika Wojciecha Tężyckiego. To zajęcia dla rozpoczynających przygodę z tym materiałem, na których uczestnicy zapoznają się z technikami kształtowania gliny, modelowania, kształtowania form przestrzennych i ozdabiania. To świetna okazja nie tylko do zdobycie wiedzy i umiejętności, ale również do wykonania użytkowego przedmiotu, np. czarki, czajniczka, filiżanki, miseczki, itp.

A do tego japońskie inspiracje i degustacja herbaty...

UWAGA: Najbliższa edycja uwzględnia także pracę z kołem garncarskim i odbędzie się w pracowni ceramicznej Uniwersytetu Artystycznego

Prowadzenie: Wojciech Tężycki

Termin: 22 czerwca, godz. 15:00 - 17:00
Czas trwania: 2 h
Koszt: 110 zł

MIEJSCE: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
al. Marcinkowskiego 29
Poznań

Praca z naturalnymi surowcami

WARSZTATY PLECENIA KOSZY WIKLINOWYCH

Warsztaty  wikliniarskie prowadzone przez mistrza plecionkarstwa - Zbigniewa Polaczyka to wyjątkowa poznania tradycyjnych splotów, uplecenia własnego kosza z wikliny i twórczego oderwania się od codzienności. Zapraszamy zarówno osoby początkujace w tej technice, jak i uczestników wcześniejszych edycji warsztatów, którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności i wykonać trudniejsze sploty lub formy.
 

Prowadzący: Zbigniew Polaczyk
Termin: 22 czerwca, godz. 10.00 - 14.00
Koszt: 110 zł

Praca z przestrzenią i wyposażeniem wnętrz

Ogród moich marzeń - projektowanie ogrodu, tarasu, balkonu

Ogród

Zapraszamy na cykl zajęć, na których pod okiem profesjonalistów (pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), będzie mozna dowiedzieć się jak zaprojektować, urządzić i pielęgnować ogród, balkon czy taras, aby był funkcjonalny i piękny przez cały rok. Uczestnicy poznają zasady projektowania przestrzeni, m.in architektoniczne elementy ogrodu (altany, pergole, murki, ścieżki, itd.) oraz kształty rabat i trawników, poznają zasady doboru roślin (drzew, krzewów, rabatek, roślin dekoracyjnych) oraz wkomponowania elementów małej architektury (skalniaki, alpinaria, ogrody żwirowe, zbiorniki wodne, murki oporowe). Niech Twój ogród ma swój styl, a Ty czuj się w nim komfortowo.

I zajęcia: Jaki ogród mamy, a jaki chcemy mieć?
II zajęcia: Projekt koncepcyjny
III zajęcia: Projekty szczegółowe
IV zajęcia: Projektowanie roślin na balkonie i tarasie - w tym zajęcia praktyczne (kompozycja roślinna w średniej wielkości pojemniku)

Prowadzące: dr Monika Henschke (ogrody), dr hab. Agnieszka Krzymińska (balkon i taras)

Termin: 27 kwietnia - Projektowanie roślin na balkonie i tarasie - koszt 80zł

Cykl 4 zajęć x 2 h, wtorek 18.00-20.00
Koszt uczestnictwa: 220 zł /cykl
Możliwość uczestniczenia w pojedynczych zajęciach dot. projektowania roślin na balkonie i tarasie: koszt 80 zł

Warsztaty urządzania wnętrz

Wnętrza

Propozycja dla tych, którzy zniechęceni i zagubieni w gąszczu porad pism wnętrzarskich i internetowych poradników, chcą odnaleźć radość kreacji w projektowaniu, urządzaniu, odświeżaniu swojego mieszkania lub domu.

Autorskie warsztaty młodego, charyzmatycznego architekta wnętrz, designera: Pawła Łazarowa. Prowadzący krok po kroku przeprowadzi uczestników fascynującą drogą odkrywania własnego stylu i dostosowywania wnętrza do swoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Wszystko w zgodzie z zasadami projektowania i w dobrym stylu, nie tracąc na funkcjonalności pomieszczeń. Program przewiduje zarówno teoretyczne podstawy projektowania pomieszczeń, elementy materiałoznawstwa, pracy z kolorem i oświetleniem jak i praktyczne ćwiczenia pracując na przykładowych projektach czy nawet własnych wnętrzach.

Możliwość uczestniczenia w całym cyklu bądź w wybranych tematach.

Program:

1.Pomysł na własne wnętrze
poszukiwanie inspiracji, wybór właściwego stylu z którym się identyfikujemy, trendy i moda a funkcjonalność wnętrz i odporność na upływ czasu, współczesna stylistyka

2. Koncepcja architektoniczna i Funkcja poszczególnych pomieszczeń
rozkład i układ pomieszczeń, ergonomia - zasady i normy, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń, odczytywanie własnych potrzeb i oczekiwań

3. Znajomość i używanie materiałów / Kolor we wnętrzu
dobór właściwych materiałów do funkcji, psychologiczne oddziaływanie materiałów, estetyczne działanie materiałów, działanie materiałów w przestrzeni, zestawianie różnych materiałów, zastosowanie tkanin we wnetrzu
ogólne zasady działania kolorów. odziaływanie kolorem na proporcje wnętrz. użycie grafiki i malarstwa we wnętrzach (tapety, tkaniny, wydruki, przecierki), kolor a meble

4. Oświetlenie
ogólne zasady zastosowania odpowiedniego oświetlenia, światło a forma wnętrza, odziaływanie kolorem na proporcje wnętrz oraz stosowanie trików, światło a funkcja wnętrza, sekwencje świetlne, światło kolorowe, użycie właściwych form lamp i źródeł światła

Prowadzący: Paweł Łazarow

Terminy: do uzgodnienia przy grupie min. 4 osobowej
Koszt: 370 zł cykl / 100 zł pojedyncze zajęcia

Praca z głosem i dźwiękiem

Śpiewanie dla seniorów

Ciekawa propozycja dla osób dorosłych kochających piękne melodie i wspólne śpiewanie oraz dla tych, którzy nigdy nie wierzyli w swoje śpiewacze siły. Tu w miłym towarzystwie przy akompaniamencie akordeonu i instrumentu perkusyjnego wybrzmiewać będą nowe i stare piosenki, repertuar ludowy i przedwojenny, melodie znane i nieznane. To również okazja to poćwiczenia rytmiki, oddechu, emisji głosu i świetnego relaksu. Zaproś znajomych i rodzinę. Razem będzie raźniej, a wspólne doświadczenie muzyczne może przydać się przy innych okazjach towarzyskich.
Zobacz jak to wygląda: http://iskrabum.pl

Prowadzący: Aleksandra i Robert Piernikowscy

Termin: termin do uzgodnienia
Koszt: 60 zł/cykl 4 zajęć

Praca nad rodzicielstwem

"Mama i papá – o dwujęzycznym wychowaniu dzieci"

Wychowanie dziecka to fascynująca przygoda, a wychowanie dwujęzyczne dostarcza jeszcze więcej wrażeń. Czasem wychowanie dwujęzyczne jest konsekwencją życia w wielojęzycznej społeczności, przychodzi łatwo i naturalnie. Często jednak wymaga od rodziców sporego wysiłku. W Polsce to zagadnienie ciągle nowe, choć dotyczy coraz więcej rodzin.

Warsztaty kierowane są do rodziców, którzy wychowują lub planują wychowywać dwujęzycznie swoje dzieci oraz osób zainteresowanych zagadnieniem dwujęzyczności.

Prowadząca: Aneta Cruz-Kąciak

Program warsztatów:

 • zalety wychowania dwujęzycznego;
 • metody dwujęzycznego wychowywania dzieci;
 • mity na temat dwujęzycznego wychowywania dzieci.

Uczestnicy poznają złożoność prostego z pozoru pojęcia dwujęzyczność, dowiedzą się o trudnościach, które mogą wystąpić w wychowaniu dwujęzycznym, otrzymają wskazówki i wymienią się swoimi doświadczeniami.

Warsztaty składają się z dwóch dwugodzinnych spotkań. Pierwsze spotkanie służy wprowadzeniu do wychowania dwujęzycznego, scenariusz drugiego spotkania powstaje w oparciu o konkretne pytania uczestników.

Termin: przymujemy zapisy, termin do ustalenia.
Koszt: 50 zł

Spotkania psychoedukacyjne dla rodziców dzieci 0-6

Razem z fundacją ZERO-PIĘĆ Fundacja na rzecz zdrowia psychicznego małych dzieci zapraszamy na warsztaty umiejętności wychowawczych dotyczące budowania dobrych relacji między rodzicami i dzieckiem.

Prowadząca: Natalia Dorna, psycholog
Czas trwania: 2 h,
Koszt uczestnictwa: 60 zł/ uczestnika, 90 zł/oboje rodziców

 

I. Zamiast „kija i marchewki” – o innych niż nagrody i kary metodach wychowywania dzieci.

Termin: przymujemy zapisy, termin do ustalenia.

W trakcie spotkania spróbujemy wspólnie z rodzicami odnaleźć odpowiedzi na pytania:

1.       Kiedy rodzice stosują nagrody i kary wobec swoich dzieci?

2.       Czy dzieci stosują nagrody i kary wobec swoich rodziców?

3.       Jakie skutki dla dziecka i rodzica ma nagradzanie i karanie?

4.       Co zamiast „kija i marchewki”?

II. O empatii w wychowywaniu dzieci.

Termin: przymujemy zapisy, termin do ustalenia.

Podczas spotkania będziemy poszukiwać odpowiedzi na następujące pytania:

1.       1. Kiedy dzieci potrzebują zrozumienia i empatii?

2.       Jak rodzice odpowiadają na trudności zgłaszane przez ich pociechy?

3.       Dlaczego niektóre z tych reakcji nie są wspierające?

4.       Jak okazywać dzieciom empatię i wspierać je w samodzielnym rozwiązywaniu problemów?

Prowadząca: mgr Natalia Dorna – psycholog, pracuje w ZERO-PIĘĆ. Fundacji na rzecz zdrowia psychicznego małych dzieci, gdzie zajmuje się udzielaniem konsultacji indywidualnych dla rodziców małych dzieci, w szczególności w obszarze komunikacji w relacji rodzic – małe dziecko oraz w zakresie stymulacji neurorozwoju dziecka. Przygotowuje i prowadzi warsztaty i spotkania psychoedukacyjne dla rodziców pragnących poszerzyć własne kompetencje wychowawcze. Opracowuje, koordynuje i promuje programy edukacyjne dla rodziców małych dzieci.

III. Cykl spotkań ZAMIAST NAGRÓD I KAR (możliwe także w obecności maluszków)

Maksymalna liczba uczestników warsztatu z uwagi na obecność dzieci to 5 osób.

1. Słuchanie sercem, czyli jak wesprzeć dziecko w sytuacji problemowej?
Dla rodziców zainteresowanych nabyciem umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami własnych pociech.
Podczas spotkania wspólnie poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

 • Kiedy dziecko ma problem?
 • Jak rodzice odpowiadają na trudności zgłaszane im przez dziecko?
 • Dlaczego niektóre sposoby reagowania na negatywne przeżycia dziecka nie są wspierające?
 • Jak pomóc maluchowi w samodzielnym rozpoznaniu i rozwiązaniu problemu?

2. Łagodna stanowczość, czyli jak wyrazić w sposób konstruktywny brak akceptacji dla niepożądanych zachowań dziecka?
Dla rodziców zainteresowanych nabyciem umiejętności asertywnego wyznaczania granic w relacjach z własnymi pociechami
Podczas spotkania wspólnie poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

 • Kiedy zachowanie dziecka stanowi dla rodzica problem?
 • W jaki sposób rodzice reagują na niepożądane zachowania swoich pociech?
 • Dlaczego niektóre metody dyscyplinowania dzieci nie są skuteczne?
 • Jak w sposób pozbawiony przemocy wyrazić sprzeciw wobec nieakceptowanych zachowań malucha?

3. Oboje wygrani, czyli jak rozmawiać z dzieckiem w sytuacji konfliktu?
Dla rodziców zainteresowanych nabyciem umiejętności konstruktywnego rozstrzygania sporów ze swoimi pociechami
Podczas spotkania wspólnie poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

 • Kiedy dzieci i rodzice doświadczają konfliktu?
 • Jak rodzice reagują na spory, sprzeczki i utarczki w relacjach ze swoimi pociechami?
 • Dlaczego uleganie dziecięcym żądaniom oraz wymuszanie uległości karami i nagrodami może mieć negatywne skutki?
 • Jak rozwiązywać konflikty metodą „bez pokonanych”?

Termin: do ustalenia przy min. 4 osobach zainteresowanych.

IV. INNE SPOTKANIA TEMATYCZNE:

Możemy zorganizować warsztaty dotyczące poniższych kwestii:

Mamo on mnie bije – jak pomóc rodzeństwu w rozwiązywaniu konfliktów?

 1. O co kłócą się nasze dzieci?
 2. Jak rodzice reagują na sprzeczki, spory i utarczki swoich pociech?
 3. Dlaczego niektóre sposoby godzenia zwaśnionych stron nie są skuteczne?
 4. Jak wspierać dzieci w samodzielnym rozwiązywaniu konfliktów?

Złość Malucha – jak pomóc dziecku i sobie?

 1. Kiedy dziecko się złości?
 2. Jak rodzice reagują na złość dziecka?
 3. Dlaczego niektóre sposoby uspokajania złoszczącego się malucha nie są skuteczne?
 4. Co robić, by fala złości opadła?
 5. Jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z problemami?

Gdy emocje sięgają zenitu – jak radzić sobie z własnymi uczuciami w relacji z dzieckiem?

 1. Trudne emocje w kontakcie z dzieckiem – kiedy się pojawiają?
 2. Co się z nami dzieje, gdy emocje sięgają zenitu?
 3. Jak emocje dziecka wpływają na nasze samopoczucie?
 4. Jak radzić sobie z własnymi emocjami i napięciem?
 5. Co robić, by emocje stały się naszym sprzymierzeńcem?

Gdy pojawia się rodzeństwo – jak pomóc dziecku przygotować się do nowej sytuacji w rodzinie?

 1. Dlaczego warto przygotować dziecko do tego, że będzie miało rodzeństwo?
 2. Co może czuć i myśleć dziecko, gdy dowiaduje się, że w domu pojawi się młodszy brat/młodsza siostra?
 3. Ciąża - co, jak i kiedy powiedzieć dziecku?
 4. Jak przygotować dziecko na czas pobytu mamy w szpitalu?
 5. Jak przybliżyć dziecku to, co będzie się działo, gdy maleństwo zawita w domu?
 6. Na co zwracać uwagę w pierwszych tygodniach pobytu w domu nowego członka rodziny?

Newsletter SztukaPuka