Warsztaty mistrzowskie - Program

Sztuka Ebru

Sztuka Ebru jest niezwykłą, przypominającą ,,malowanie na wodzie" sztuką naturalnego zdobienia papieru lub materiału za pomocą delikatnych rysików i farb pływających na powierzchni wody, które tworzą formy podobne do deseni marmuru. Misterne wzory namalowane na wodzie, zachowane zostają przez przyłożenie kartki papieru do jej powierzchni tworząc przepiękne, zadziwiające, niezwykle dynamiczne kształty i barwne figury. Wszystkie elementy i składniki stosowane w Ebru są w 100% naturalne. Bogata paleta barw używanych w Ebru uzyskiwana jest z naturalnych pigmentów mineralnych tj. kolorowe ziemie, glinki lub mielone skały.
Sztuka Ebru to sztuka wyobraźni. Dynamicznie poruszające się na powierzchni wody nasycone barwy i niepowtarzalne kształty pobudzają wyobraźnię, stając się inspiracją do tworzenia kolejnych wyrafinowanych figur i wzorów. Sztuka Ebru uwalnia pokłady fantazji i kreatywności kryjące się w każdym człowieku.

Zobacz filmy o Ebru

Prowadząca: Anna Drzniewicz-Kotulińska

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH:
Ebru jest nietypową sztuką. Artystą, a nawet mistrzem może stać się każdy, kto poznawszy podstawy techniki Ebru da się ponieść wyobraźni. Inspiracją do tworzenia nadzwyczajnych form i kształtów jest już pierwsza barwna kropla farby rozpływająca się na powierzchni wody. Precyzja i spontaniczność to dwie nieocenione zalety twórcy Ebru. Spontaniczność dodaje kształtom dynamiki, precyzja natomiast pozwala na zobrazowanie nawet najdrobniejszych szczegółów malowanych figur. Ebru uczy opanowania, daje wytchnienie i przypomina, że najbliższe człowiekowi jest piękno powstałe z natury.

W programie: informacje o historii ebru, akcesoriach, malowanie obrazów według schematów oraz własne eksperymenty z technikami Ebru.

Warsztaty dotyczą barwienia papieru techniką Ebru.

Termin: 15 czerwca, godziny w trakcie ustalania

Koszt: 220 zł /uczestnika

WARSZTATY JUBILERSKIE - srebrnY pierścionek

Zapraszamy na warsztaty jubilerskie, na których uczestnicy wykonają srebrny pierścionek z dodatkiem kamienia półszlachetnego. Pod kierunkiem Magdaleny Kasińskiej-Pielesiak - poznańskiej artystki, wykonującej autorską biżuterię, uczestnicy zapoznają się z technikami pracy ze srebrnym surowcem, nauczą się lutować, wprawiać kamienie i dodawać elementy dekoracyjne. Warsztat ten może być początkiem Twojej przygody biżuteryjnej, doświadczeniem zawodowym w zakresie jubilerstwa lub po prostu okazją do własnoręcznego wykonania pierścionka według własnego projektu.

Program warsztatów:
- slajdy prezentujące przykładowe wyroby z opisem technik
- warsztat - omówienie jakie narzędzia są potrzebne, jak i do czego ich używać
- nauka lutowania, obchodzenia się z palnikiem, szlifowania i polerowania
- projektowanie pierścionka
- realizacja projektu

Maksymalna liczba uczestników: 4 osoby

Prowadzenie: Magdalena Kasińska-Pielesiak

Termin: 8 czerwca,  godz. 10.00-16.00
Czas trwania: 6 h
Koszt: 380 zł (w tym wszystkie materiały, pierścionek pozostaje własnością uczestnika).

MEBLE Z TEKTURY

Zapraszamy na unikatowe warsztaty projektowania i konstruowania mebli z tektury. Ten prosty materiał może być dla uczestników wielkim odkryciem a tworzenie unikalnego mebla bardzo satysfakcjonującą pracą. Na warsztatach wykonuje się swój mebel o wielkości ok. 40/50 cm, który wyposażony może być we wszystkie techniczne ciekawostki: szuflady, nóżki, zaokrąglenia, skosy itd. Można wykonać: szafkę na klucze, toaletkę, szafkę na płyty CD, pojemnik na akcesoria biurowe, mebelek do dziecięcych zabaw i wiele innych wykreowanych własnoręcznie form. Nie trzeba być architektem, konstruktorem, projektantem, stolarzem, ani posiadać szczególnych zdolności, aby stworzyć swój własny mebel: wytrzymały, lekki, ekologiczny, oryginalny, modny i tani. Wszystkich, którzy nie wierzą, w wielką wartość mebli z tektury zapraszamy do Pracowni SztukaPuka, do obejrzenia naszych regałów, biurka, komody, puf.

Maksymalna liczba uczestników: 6 osób

Prowadzenie: Joanna Lorenz

Termin: w trakcie ustalania
Czas trwania: 10 h
Koszt: 380 zł (w tym wszystkie materiały).

Meble z tektury : kubiki - podstawowe formy modułowe

Zapraszamy na unikatowe warsztaty tworzenia autorskich mebli z tektury. Podczas 5-godzinnego spotkania będziecie mieli szansę własnoręcznie stworzyć prosty mebel o wymiarach do 40 cm, wykrojony wg waszych indywidualnych projektów lub według gotowego wzoru.

Zapraszamy także młodzież, forma kubika doskonale sprawdza się w pokojach nastolatków!

Prowadząca: Joanna Lorenz

Termin: 8 czerwca 2013r, godz. 14:00 - 19:00

Czas trwania: 5h

Koszt: 150 zł


 

WARSZTATY JUBILERSKIE - wisior ZE SREBRA

Zapraszamy na warsztaty jubilerskie, na których uczestnicy wykonają srebrny wisior do naszyjnika z dodatkiem kamienia półszlachetnego. Pod kierunkiem Magdalena Kasińskiej-Pielesiak - poznańskiej artystki, wykonującej autorską biżuterię do wielu galerii, uczestnicy zapoznają się z technikami pracy ze srebrnym surowcem, nauczą się lutować, wprawiać kamienie, dodawać elementy dekoracyjne oraz zawieszki. Warsztat ten może być początkiem Twojej przygody biżuteryjnej, doświadczeniem zawodowym w zakresie jubilerstwa lub po prostu okazją do własnoręcznego wykonania wisiora według własnego projektu.

Program warsztatów:
- slajdy prezentujące przykładowe wyroby z opisem technik
- warsztat - omówienie jakie narzędzia są potrzebne, jak i do czego ich używać
- nauka lutowania, obchodzenia się z palnikiem, szlifowania i polerowania
- projektowanie wisiora
- realizacja projektu

Maksymalna liczba uczestników: 4 osoby

Prowadzenie: Magdalena Kasińska-Pielesiak

Termin: 8 czerwca,  godz. 10.00-16.00
Czas trwania: 6 h
Koszt: 380 zł (w tym wszystkie materiały, pierścionek pozostaje własnością uczestnika).

WARSZTATY ceramiCZNE

Spotkanie z ceramiką artystyczną i kurs ceramiki zapoznający uczestników z różnymi technikami formowania z masy plastycznej: lepienie z wałka, formowanie z plastra z zastosowaniem róznorodnych faktur, formowanie z pełnego kawałka gliny oraz odlew formy użytkowej z masy lejnej. Poznane techniki posłużą do wykonania: przedmiotu ażurowego, przedmiotu z doklejanymi elementami (zastosowanie szlikieru), wykorzystania szelaku w dekorowaniu ceramiki, wykorzystania form gipsowych do techniki lepienia z wałka lub plastra. Warsztatom towarzyszyć będzie projekcja zdjęć przedstawiająca proces tworzenia oraz przykłady prac z wykorzystaniem powyższych technik.
Warsztaty poprowadzi młoda artystka, absolwentka Wydziału Projektowania Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP, wykonująca ceramikę artystyczną i użytkową.
To warsztaty dla wszystkich, który chcą zapoznać się z podstawami pracy z gliną, poszerzyć swoją wiedzę o technikach ceramicznych lub po prostu wykonać autorskie przedmioty.

Jeśli uczestnicy wyrażą chęć szkliwienia swoich prac istnieje możliwość zorganizowania takich dodatkowych zajęć min. 2 tygodnie po wykonaniu prac. (konieczność wypału). Koszt i termin zajęć do ustalenia.

Prowadzenie: Hanna Kłapcia http://www.quapcia.pl/

Termin: 20 kwietnia godz. 13:00 - 18:00 i 21 kwietnia 2013r. godz. 13:00 - 18:00,
Czas trwania: 10 h
Koszt: 280 zł

WARSZTATY FILCOWANIA: Lalki wyrzeźbione z wełny

Podczas warsztatów filcowania na sucho, uczestnicy „wyrzeźbią” z wełny piękne i trwałe lalki według własnego projektu. Najpierw powstanie najtrudniejszy element: głowa i twarz. Eksperymentując z minami, grymasami i zmarszczkami, uczestnicy poznają wszystkie „sztuczki”, dzięki którym postać nabierze charakteru. Potem powstaną poszczególne elementy ciała lalki, które zostaną przygotowane w taki sposób, by były ruchome. Na koniec pozostanie tylko ubrać nasze postacie we własnoręcznie ufilcowane ubranka i zabrać je do nowego domu.
Chociaż filcowanie samo w sobie jest techniką prostą, praca nad lalką będzie wymagała dużo cierpliwości, dlatego warsztat przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które mają już za sobą pierwsze kroki w filcowaniu i naprawdę je lubią.

Termin: przymujemy zapisy, termin do ustalenia.
Czas trwania: 9 h
Kosz: 240 zł
Prowadząca: Beata Bródka – zwyciężczyni Drugiego Międzynarodowego Konkursu Filcowania w 2011 r.

IKONOPISANIE

Ikona

Zapraszamy na wyjątkowy kurs ikonopisania !!!

Ikonopisanie jest wymagające. Jeżeli chcemy zachować wszystkie reguły kanonu, każdy etap pisania wymaga odpowiedniego skupienia, dokładności i cierpliwości. To doskonała nauka cierpliwego dążenia do piękna - harmonii formy i treści. Bo każdy detal obrazu jest ważny i zawiera swoją symbolikę. Ikonopisanie to pielęgnowanie tego co duchowe, to metafizyczne doznanie wkraczania w świat tajemnicy sakralnej, do której nie każdy może mieć dostęp, ale może choć przez chwilę poczuć jej bliskość. A to uczucie jest niepowtarzalne i wyjątkowe.

Uczestnicy kursu będą mogli poznać w praktyce etapy powstawania ikony: nanoszenie wizerunku, złota, kolorów w tradycyjnej technice tempery na zagruntowaną deskę. Przed przystąpieniem do pisania, zostaną wprowadzeni w historię i teologię ikony.

Prowadząca: Aleksandra Michalska - spędziła 7 lat w Bułgarii, gdzie pracowała jako lektor języka polskiego, potem jako dyplomata, a w ostatnim roku swojego pobytu zdecydowała zrealizować swoje marzenie i odbyła roczną specjalizację w Akademii Sztuk Pięknych w Sofii - malarstwo i ikonopisanie. Postanowiła, że będzie to najpiękniejsza pamiątka z pobytu na Bałkanach, która zostanie na zawsze w niej i którą będzie mogła się dzielić z innymi. Fascynacja przenoszeniem magicznych obrazów świętych przy zachowaniu bizantyjskiej tradycji kanonu była głównym tematem jej studiów.

Terminy: termin do ustalenia przy grupie min. 4 osobowej
Czas trwania: 12 h
Koszt: 460 zł

Newsletter SztukaPuka