szkło

Szkło to materiał, który jest tworzywem wyjątkowo ciężkim do klejenia. Jest tak przede wszystkim dlatego, że powierzchnia szkła posiada bardzo niską przyczepność. Wynika to m.in. z powodu tego jak bardzo gładka i płaska jest powierzchnia szkła, a także, z jakich składników taka tafla szkła się składa. Z powodu tych problemów do klejenia szyb używa się najczęściej specjalistycznych klei, które zapewniają odpowiednią przyczepność i dobre spoiwo. Oczywiście wybór odpowiedniego kleju i odpowiedź na pytanie czym skleić szkło w sposób profesjonalny i należyty wcale nie są takie proste, jakby mogło się wydawać.

Tafle ze szkła występują oczywiście nie tylko w oknach

Znaleźć można je chociażby w drzwiach wewnątrz domu czy mieszkania. Tafle szkła używane są też (po odpowiedniej obróbce oczywiście) jako lustra w łazienkach czy przedpokojach, czyli w miejscach, gdzie często musimy sprawdzać jak aktualnie wyglądamy. Dużo domów i mieszkań jest też zaopatrzonych w mniejsze lub większe szklane akwaria oraz meble wykonane w całości i częściowo ze szkła, takie jak półki, balustrady, stoły obiadowe czy stoliki śniadaniowe.

Szkło jest też używane w przedmiotach innych niż użytkowe, na przykład jako efektywna dekoracja wnętrz. Chodzi tu zarówno o dekoracje, które są w całości gotowe i możliwe do zakupienia w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrza, ale również o dekoracje wykonane według naszego własnego projektu i uznania. W dzisiejszych czasach mamy możliwość tak dokładnego i precyzyjnego cięcia szkła, że możemy jest formować w dowolne kształty i grubości uzależnione od naszych preferencji. W całym procesie wiele pomaga też nowoczesna obróbka końcowa oraz specjalne kleje, które bardzo dobrze kleją ze sobą pojedyncze, mniejsze i większe, tafle szkła.

szyba

Obecnie sprzedawane profesjonalne kleje są warte swojej ceny

Tworzą one nie tylko doskonale przejrzystą i niewidoczną dla ludzkiego oka spoinę, ale pomagają też m.in. w uszczelnianiu i klejeniu gablot, witryn wykonanych ze szkła czy mebli szklanych. Wszystko to dzięki przejrzystości nowoczesnych klei – tworzą one fugę, które nie tylko ładnie i estetycznie wygląda, ale jest też przede wszystkim niewidoczna.

Do klejenia tafli szkła używa się najczęściej tych klei, które produkowane są na bazie spoiw epoksydowych, poliuretanowych lub akrylowych. Często w procesie produkcji dodaje się do nich też dodatki modyfikujące właściwości kleju. Takie kleje utwardzają się nie pod wpływem nacisku czy ciepła, ale pod wpływem wilgoci, która zawiera się w powietrzu. Kleje do klejenia tafli szkła można podzielić na kleje jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe (wśród tych drugich większość to kleje epoksydowe).

Przy wyborze odpowiedniego kleju trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym jakie materiały chcemy owym klejem połączyć. Czy będzie o najpopularniejszy wariant, czyli klejenie szkła ze szkłem? A może coś mniej codziennego, na przykład klejenie szkła z kamieniem, szkła z płytkami z ceramiki, szkła z tworzywem sztucznym czy też szkła z metalem?

Czym skleić szkło

Każdy z tych wariantów potrzebuje innego rodzaju kleju, który najlepiej połączy te dwa materiały. Przykładowo do klejenia szyby w drzwiach (czyli łączenia szkła z drewnem) poleca się najbardziej kleje poliuretanowe. Epoksydy zawarte w takich klejach sprawdzają się bardzo dobrze w wyższych temperaturach. Dodatkowo działają one bardzo szybko dzięki zawartych w nich cyjanoakrylanach. Dlatego stosuje się je też często do klejenia mniejszych elementów i przedmiotów, a także do napraw doraźnych.

Szkło można też kleić pewną bardzo ciekawą i mało znaną metodą. Tafle szkła mogą być bowiem ze sobą sklejone przy pomocy promieniowania ultrafioletowego, którego wykorzystanie wywoła wiązanie i utwardzenie spoiny między taflami szkła. Po wykonaniu takiego połączenia spoinę należy naświetlać jeszcze przez kolejne pół minuty. Do tej ciekawej metody trzeba jednak używać wyłącznie klei o spoiwie akrylowym lub epoksydowym, np. kleje metakrylowe, które są polecane, ponieważ szybko schną i wytwarzają spoinę, która jest wyjątkowo bezbarwna i przezroczysta, niemal niewidoczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here