Jesień na Ukrainie

Większość osób przywykła do wypoczynku i zwiedzania świata latem. Ale jesień jest nie mniej piękna, i wcale nie gorsza na podróże, zwłaszcza jeśli uda się odpowiednio i ciekawie zorganizować wolny czas. Tak więc, zdecydowanie się na wakacje jesienią, to bardzo dobry pomysł, szczególnie jeżeli ktoś nie lubi zwiedzać w upale i wśród tłumów. A do tego zwykle poza sezonem obowiązują niższe ceny więc można i zaoszczędzić ! Poniżej podpowiadamy, gdzie warto pojechać jesienią na Ukrainę.

Morze Azowskie jesienią

We wrześniu wcale nie jest za późno na wypłynięcie w morze! Jeśli latem nie było sposobności by spędzić urlop na wybrzeżu, we wrześniu można śmiało to zrealizować! W okresie do 20 września warto wybrać się nad Morze Azowskie – właśnie w tym momencie trwa tam drugi sezon. Płytkie morze spodoba się w temperaturze 22-26 stopni, a plaże będą z pewnością mniej zatłoczone. W tym okresie ceny zakwaterowania również spadają. Według statystyk wyszukiwanych haseł Google najpopularniejszym kurortem nad Morzem Azowskim wśród turystów z Ukrainy jest dziś Kyryliwka.

Wycieczka do Odessy nad Morzem Czarnym i świętowanie Dni Miasta

We wrześniu sezon turystyczny na plażach w Odessie jest w pełni. To jedna z najlepszych opcji na relaks jesienią. Temperatura wody w morzu wynosi zwykle 21-23 stopni, tyle samo co średnia dzienna temperatura powietrza, chociaż w ciągu dnia może być wyższa. Ale powiew jesiennego chłodu ma swój urok: to świetny czas na wycieczki i spacery po ulicy Deribasowskiej i Primorskim Bulwarze, szczególnie dla tych którzy źle tolerują letnie upały.
Co więcej, jest dobry powód aby odbyć podróż do Odessy jesienią -początkiem września matka Odessy kończy 225 lat. W związku z tym wydarzeniem w okresie na przełomie sierpnia i września w różnych lokalizacjach miasta odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. W ten huczny sposób świętuję się Dni Miasta.

Jesienny wyjazd w Karpaty na grzyby i jagody

Gdzie odpocząć jesienią na Ukrainie, jeśli nie w Karpatach? Jesień to doskonały okres na relaks wśród malowniczych gór i wędrówki przez gęste dziewicze lasy, prawie nietknięte przez cywilizację. Na przykład w Worochcie w regionie Iwano-Frankowskim. Wieś jest otoczona ze wszystkich stron Karpackim Narodowym Parkiem Przyrody. We wrześniu w lokalnych lasach dojrzewają jagody, rozpoczyna się też drugi zbiór jeżyn. Październik to sezon polowań na białe grzyby. Warto udać się w podróż do Bukowiny – do Wierchowiny, Wyżyny lub Putyli. W mało którym miejscu można zebrać takie grzyby jak wśród gór Huculskich! Są to również wyjątkowo malownicze miejsca.

Poprawa zdrowia – jesienny odpoczynek w ukraińskich sanatoriach

Bardzo często odpoczynek w sanatoriach wybiera się na czas jesieni. To prawdopodobnie jeden z najlepszych sposobów walki z jesienną nudą i chandrą. Ponad to, jak wiadomo, choroby przewlekłe zwykle przypominają o sobie właśnie w tym okresie. Warto wybierać tylko najlepsze i sprawdzone miejsca do regeneracji zdrowia na Ukrainie.

Festiwale i zamki na Podolu

Coroczny festiwal sztuki współczesnej RespublicaFEST odbywa się w Kamieńcu Podolskim we wrześniu. Jest to największy festiwal muzyki ulicznej na Ukrainie. Stare miasto zamienia się wówczas w prawdziwe muzeum sztuki. Na scenach festiwalu można słuchać i oglądać występy wielu ukraińskich zespołów rockowych i nie tylko. Ponad to twierdza w Kamieńcu Podolskich oraz forteca w Chocimiu prezentują się świetnie w otaczających je barwach jesieni, co daje pole do popisu fotografom i pasjonatom robienia zdjęć.

Do Czerniowiec na obchody Dnia Miasta

Początkiem października serce Bukowiny – Czerniowce – obchodzi swoje urodziny. Obchody obejmują na ogół różne lokalizacje, odbywają się festiwale, degustacje, wystawy, warsztaty, koncerty i wiele innych. Będąc w Czerniowcach koniecznie trzeba zobaczyć ratusz, Teatr Muzyczno-Dramatyczny Kobylyńskiej, unikalny budynek uniwersytecki – dawną rezydencję metropolitów, warto również odwiedzić Muzeum Architektury i Życia Ludowego .

Festiwal ziemniaków w Korosten

Ukraińskie placki ziemniaczane w Korosten (obwód Żytomierski) są niezwykle popularne i stały się już produktem flagowym miejscowości. Dla ich popularności zorganizowana nawet Międzynarodowy Festiwal, który odbywa się co roku. Zaczyna się od uroczystej procesji wzdłuż głównej ulicy miasta. Sam festiwal ma miejsce w głównym parku: szefowie kuchni z różnych miast i regionów rywalizują o najlepsze placki ziemniaczane i częstują nimi gości. Popularne są tutaj również inne potrawy ziemniaczane, których można spróbować podczas festialu. Punktem kulminacyjnym wydarzenia są zwykle różnorodne konkursy, quizy i warsztaty. W Korosten znajduje się nawet pomnik ziemniaków, a na pierwszym festiwalu przygotowano największy placek ziemniaczany na Ukrainie o wadze 118 kg.
W położonym niedaleko Żytomierzu można obejrzeć również wystawę porcelany oraz muzeum zajezdni lokomotyw .

Targi sztuki ludowej w Kijowie

Z pewnością warto zwrócić uwagę na tragi sztuki ludowej organizowane jesienią przez Narodowe Muzeum Architektury i Życia Ludowego w Pirogowie. Wystawy na ogół prezentują produkty różnych rzemiosł ludowych: rzeźbienie w drewnie, ceramikę, hafty, tkactwo, malowanki wielkanocne i wiele innych. Grupy teatralne i ludowe zapewnią wizycie w tym miejscu odpowiednią atmosferę. Na targach można nie tylko kupić ręcznie robione produkty, ale także spróbować swoich sił i umiejętności na różnych warsztatach. Samo zwiedzanie miasta jesienią również wydaję się być świetnym pomysłem na jesienną wycieczkę do Kijowa.

Dzień Miasta w Dniepropetrowsku

Jedno z największych i najpiękniejszych miast na Ukrainie – Dnipro (lub jak kto woli Dniepropetrowsk) – obchodzi swoje urodziny w połowie września. Karnawałowa procesja z udziałem kilku tysięcy osób i przyznawanie nagród pieniężnych za najlepszy kostium karnawałowy robi wrażenie.

Unikalne jezioro Synewir

Jezioro Synevyr słusznie uważa się za perłę Karpat. Ukraińskie „Morskie oko” o głębokości 22 metrów, owiane legendą, urzeka wielu turystów. Woda tutaj jest niesamowicie czysta. Jesienią nie można przegapić okazji, aby zobaczyć odbicie ciepłych barw lasu w jego tafli. Jezioro znajduje się w Narodowym Parku Przyrody Synevyr. Jest wyjątkowe dla amatorów „dzikiego” wypoczynku, wystarczy zaopatrzyć się w dobry sprzęt kempingowy i namiot.

Jesienna magia „Sofiyivka” w Umanie

Jest to idealna opcja na jesienne wakacje na Ukrainie. Szczególnie warto odwiedzić Narodowy Park Dendrologiczny Sofiyivka w Umanie pod koniec września lub na początku października. Barwy jesieni nadają temu miejscu naprawdę magiczny klimat. Jest to również idealne miejsce do romantycznych spacerów: staw, w którym pływają łabędzie, fontanny, wodospad z przelotową grotą i wyspa kochanków. Wokół tego miejsca krąży wiele mitów, nawet ten o podziemnej rzece Styks, którą można popłynąć łodzią. Proszę pamiętać, że buty na spacery po parkach i lasach powinny być przede wszystkim wygodne!

Arboretum „Aleksandria” w Białej Cerkwii

Spokój, elegancja i atmosfera snu – tak można opisać park dendrologiczny „Aleksandria” jesienią. Znajduje się w mieście Biała Cerkiew i jest jednym z największych w Europie Wschodniej. Został założony w XIX wieku przez krewną księcia Potemkina, Aleksandrę Engelhardt. Można się zgubić w rozległym parku wśród starożytnych drzew, „ubranych” w barwy jesieni, podziwiać ich odbicia w licznych stawach oraz karmić łabędzie i dzikie kaczki. Z serca parku – Wielkiej Łąki – warto wybrać się się na wyspę Marzeń oraz urządzić sobie spacer po gaju dębowym czerpiąc jednocześnie siłę z gigantycznych, ogromnych drzew.

Jesienny romans z regionem Czernihowa

Narodowy Rezerwat Historyczno-Kulturalny Kaczaniwki to świetne miejsce na jesienne spacery wśród opadających liści. Najsłynniejsze w okolicy miejsce to centrum kulturalne regionu Czernihowa z ciekawą i bogatą przeszłością. Dziś jego popularność rośnie dzięki kręceniu słynnego dramatu „Serf”. Jesienią zespół pałacowo-parkowy Kachanivka robi większe wrażenie niż w jakiejkolwiek innej porze roku. Nie ma upału, jeszcze nie jest zbyt zimno a jesienne kolory nadają historycznym miejscom szczególnego uroku.

Podziwianie chryzantem w ogrodzie botanicznym Kryvyi Rih

Wiosną Ogród Botaniczny Kryvyi Rih zaskakuje wszelkiego rodzaju tulipanami i aromatami bzu oraz piwonii, w letnich oczarowuje swoim pięknem róż, zimą otwierają się drzwi do kwitnącej szklarni. Ale jesień tutaj olśniewa najmocniej, dzięki prawdziwej paradzie chryzantem. Cudowne miejsce na relaks i dobre zdjęcia.

Dvorychansky Park: Góry Kredowe i Pustynia Charkowa

Dvorychansky Park Narodowy przyciąga kredowymi wzgórzami. Tak niezwykłych krajobrazów nie można znaleźć w żadnym innym parku. Kiedy starożytne morze wyschło, zapuściły tu korzenie rzadkie gatunki flory i fauny, z których wiele jest obecnie wymienionych w Czerwonej Księdze. W park utworzono szlaki ekologiczne, dzięki czemu można docenić piękne krajobrazy, na przykład w jeden z ciepłych jesiennych weekendów.

Wycieczki z Charkowa często oferują jednodniową lub dwudniową (noc w namiocie) wycieczkę do tego miejsca. Wrzesień i październik, gdy minęły już męczące upały, są idealne na wycieczkę na pustynię Charkowa.

Rezerwat – Muzeum Mikołaja Gogola w regionie Połtawy

Jesienią warto wybrać się do Połtawy, ojczyzny Gogola. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum-Rezerwat Gogol . Można odwiedzić posiadłość, w której mieszkał rosyjski pisarz, poznać wiele interesujących faktów na temat jego życia. W pobliżu można również odwiedzić Dykankę i Velyki Sorochyntsi. Chociaż targów jesienią w Sorochynie już nie ma, kilka gospodarstw z przyjemnością przywita i nakarmi turystów tradycyjnymi potrawami. Region Połtawy potrafi zaskoczyć.

Truskawiec – idealne miejsce na jesienną regenerację

Truskawiec to kurort z historią i klasyka jesiennego wypoczynku na Ukrainie. Truskawiec w obwodzie lwowskim zdobył zasłużoną sławę uzdrowiska m.in. dzięki wodom mineralnym. Pijalnia znajduje się w samym centrum miasta. Ale przybywa się tu nie tylko po to, aby się leczyć i żyć wśród natury. W tym miejscu znajdowała się starożytna, zbudowana w VII wieku placówka Rusi Kijowskiej – Twierdza Tustań , uchodząca za warownię nie do zdobycia. Będąc w okolicy koniecznie trzeba odwiedzić państwowy rezerwatu historyczno-kulturalny Tustan, w którym w Beskidzie Skolskim zachowały się pozostałości pięciopiętrowej fortecy.

Picie uzdrawiającej wody w Morszynie

Morszyn to karpacki kurort położony w górach, wśród lasów i pięknej przyrody. Jest to miejsce wręcz stworzone do odpoczynku i poprawy zdrowia, pierwsze sanatoria pojawiły się tu już w XIX wieku. Ludzie przybywają tu po wodę mineralną, by leczyć żołądek, wątrobę, układ nerwowy, serce. W centrum miasta znajduje się pijalnia wód mineralnych. Główną atrakcją jest ogromny park leśny, w którym można cieszyć się niespiesznymi spacerami. Jest to też dobry punkt wypadowy na wycieczkę do twierdzy Tustan lub wędrówki na szczyt Hoverla.

„Ugotuj się” w zakarpackich kadziach

Niektóre ośrodki wypoczynkowych na Zakarpaciu oferują wyjątkowe zabiegi odnowy biologicznej: kąpiel w wannie z wodą podgrzewaną ogniem do temperatury o 40-45 stopni. Po kąpieli należy zanurzyć się w zimnej wodzie. Procedura ta jest wyjątkowa i intryguje wielu podróżników. Ponadto w miejscowości Izki, która jest również maleńkim ośrodkiem narciarskim, można jeździć konno, uczestniczyć w mistrzowskich warsztatach produkcji sera, cieszyć się karpacką kuchnią i wiele więcej.

Bukovel – piękno gór w barwach jesieni

Ośrodek narciarski Bukovel jest uważany za jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku w zimie. Ale jeśli nie jesteście wielkim fanem sportów ekstremalnych, na pewno nie będziecie rozczarowani, odwiedzając go jesienią. Wyciągi działają poza ścisłym sezonem i z pewnością będzie cudownie widać z wysokości splendor Karpat w mocnych kolorach jesieni. Oprócz wędrówek można uprawiać tutaj także jazdę konną. Rozkoszy dla podniebienia dostarczy pyszna kuchni karpacka, która jesienią obfituje oczywiście w lokalne grzyby.

Jesienna wycieczka do Lwowa na kawę

Nasz piękny europejski Lwów z brukowanymi uliczkami, bogatą historią i legendami jest miastem najczęściej odwiedzanym przez polskich turystów na Ukrainie. Rynek przyciąga turystów o każdej porze roku dzięki niezwykłym zabytkom ale również wielu kawiarniom, knajpkom i ciągłemu życiu rozrywkowemu. W mieście jesienią odbywa się festiwal kawy. Koniecznie więc trzeba posmakować aromatycznej lwowskiej kawy w grodzie Lwa w tym okresie! Wycieczka do Lwowa umożliwi Ci skosztowanie tej pysznej kawy!!!

Złota Podkowa obwodu lwowskiego

Jesień to czas na podróże romantyczne i spojrzenie, jak wyglądają dawne zamki wśród złotych odcieni liści. Wybierzcie się na wycieczkę po zamkach Złotej Podkowy regionu lwowskiego. Zanurzcie się w atmosferze XVI-XVIII wieków w Zamku Oleskim – spójrzcie na wspaniałe wnętrza i meble.

Zamek w Podhorcach jest słynny m.in. z filmu „D’Artagnan i trzej muszkieterowie” – tam akurat grał rolę Luwru. Z tego pałacu aż wieje renesansem, a przewodnicy obiecują nawet spotkać podczas zwiedzania ducha bastionu Białej Damy zamurowanego w ścianach. Zamek w Złoczowie jest wspaniałą rezydencją królewską Sobieskich. Pałac Wielki i Pałac Chiński są doskonale zachowane. Wokół Pałacu Chińskiego roztacza się piękny i zadbany ogród w stylu francuskim.

„Zakarpackie Beaujolais” w Użgorodzie

W listopadzie w Użgorodzie odbywa się festiwal młodego wina „Zakarpackie Beaujolais”. Handlarze rozkładają swoje kramy na skrzyżowaniu ulic Post Plac, Rakoczi i Dowżenki. Można skosztować tutaj wina, miodu, pysznych potraw zakarpackich – zarówno mięsnych, jak i pieczonych ziemniaków. Degustacja może być kontynuowana w piwnicach, które znajdują się bezpośrednio pod obszarem handlowym. W Użgorodzie polecamy zwiedzić zamek-twierdzę o tej samej nazwie co miasto oraz Zakarpackie Muzeum Ludowej Architektury. Biura podróży często oferują wycieczki do Użgorodu w połączeniu z wycieczkami do Mukaczewa i Beregowa oraz w trakcie wycieczki na Zakarpacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here