terrarium

Terrarium służy nie tylko jako mieszkanie dla takich zwierząt, jak węże, jaszczurki czy żaby. Jest ono także niezwykłym elementem wystroju naszego domu, który zawsze prezentuje się niezwykle i elegancko. Wystarczy zadbać o jego urządzenie za pomocą odpowiednich dodatków, aby przyciągało wzrok i budziło podziw przychodzących gości. W co zatem warto je wyposażyć?

Dopasuj elementy wystroju do potrzeb twojego pupila

Terrarystyka wielu osobom wydaje się niezwykle trudna, jednak w praktyce nie wiąże się ona z większymi problemami. Jedyne, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to dopasowanie wszystkich elementów wystroju, a także niezbędnego wyposażenia, do konkretnego gatunku, który hodujemy.

W praktyce oznacza to przede wszystkim znajomość potrzeb danego zwierzęcia. Przykładowo, węże nie powinny być trzymane na piasku, ponieważ podczas spożywania posiłku łatwo może dojść wówczas do uszkodzenia ich delikatnego przewodu pokarmowego, jeśli ziarenka piasku zostaną spożyte wraz z ofiarą, do której się przykleiły. Zarówno dla nich, jak również dla żab bardzo ważna jest także wilgotność otoczenia, która będzie wpływała na stan ich skóry, zachowanie czy też na linienie węży.

Jeśli więc zaczynasz swoją przygodę z terrarium, na początku powinieneś przede wszystkim zapoznać się z tym, jakie potrzeby ma twój przyszły pupil. W tym celu doskonałym źródłem wiedzy mogą być zarówno książki, jak również doświadczeni hodowcy, którzy z pewnością chętnie udzielą ci wszelkich wskazówek.

Odpowiednie podłoże

Pierwsze i najważniejsze, co musi znaleźć się w terrarium, to podłoże dla twojego zwierzątka. Jak już zostało wspomniane, musisz dopasować je do gatunku, który zamierzasz hodować. W przypadku węży należy unikać zatem piasku, który lepiej zamienić na specjalnie przeznaczony dla nich lignocel albo specjalną ściółkę z drewna bukowego, która została przygotowana jako cienki granulat w postaci wiórków. Ich rozmiar, a także niewielka waga, sprawiają, że nie przyklejają się do ofiar i nie szkodzą gadom. Co więcej, doskonale rozkładają się w terrarium i w suchych warunkach wystarczają na wiele dni.

Zupełnie inna sytuacja spotka hodowców jaszczurek, którzy muszą dopasować podłoże do konkretnego gatunku. W przypadku gatunków lubiących suche, pustynne tereny, piasek lub drobny żwirek może być dobrym pomysłem. Z kolei dla żab, doskonale sprawdzi się wilgotne podłoże, które będzie w pełni odpowiadało ich naturalnej potrzebie utrzymania wysokiej wilgotności ciała.

Oświetlenie i woda

Nawet zwierzęta, które lubią suche tereny i hodowane są w tak zwanych “suchych” terrariach, w których nie umieszcza się “oczka wodnego”, powinny posiadać dostęp do wody. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zakup odpowiedniej miseczki czy też basenu, które pozwolą im na zaspokojenie pragnienia, ale także na kąpiel.

Niemniej istotne jest oświetlenie, które jednocześnie powinno zapewniać optymalną temperaturę w terrarium. Dzięki zastosowaniu żarówek grzewczych zwierzęta mogą żyć w warunkach podobnych do tych, jakie panują w ich rodzinnych stronach, czyli zazwyczaj w temperaturach przekraczających 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo odpowiednie światło pozwala im na piękne wybarwienie i większą aktywność.

Kryjówki i ozdoby

Ostatnią, ale nie mniej ważną rolę, spełniają kryjówki oraz ozdoby. Choć z pozoru wydaje się, że piękne kamienie, pod którymi można się schować, gałęzie, liany czy rośliny mają jedynie cieszyć nasze oko, w praktyce są równie ważne dla zwierząt. To one pozwalają im znaleźć ulubione miejsce, czy to na wysokości, czy na niższym poziomie. Zapewniają im także możliwość ukrycia się przed nadmierną ilością światła czy ruchem panującym w domu. Dzięki nim zwierzęta terrarystyczne czują się bezpiecznie i mogą prowadzić spokojne życie w środowisku zbliżonym do naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here