czym wyprać kanapę

Czym wyprać kanapę?

Kiedy urządzasz mieszkanie, myślisz o pięknej, miękkiej i eleganckiej kanapie. Ale czy myślisz o jej konserwacji, bądź czyszczeniu? Na pewno nie, bo kto by o tym myślał – w głowie zapala się lampka. Wpadasz na pomysł, aby zadzwonić do fachowca. Jednak zanim to zrobisz, zastanów się czy nie masz w domu środków, którymi możesz sam wyprać kanapę.
Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, jak poradzić sobie z brudną tapicerką.

Jak wyczyścić meble tapicerowane ze skóry?

Wszelkie meble ze skóry należy czyścić bardzo ostrożnie, najlepiej środkami do tego przeznaczonymi. Z domowych sposobów możesz użyć jedynie letniej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Zawsze czyść plamy od brzegów, nie do środka – dzięki temu unikniesz powiększenia się plamy i powstawania nowych zabrudzeń.

Jak wyczyścić meble tapicerowane z materiału?

Tutaj mamy większe pole do popisu, ponieważ materiał nie jest tak delikatny jak skóra. Do czyszczenia kanapy z tapicerką materiałową można użyć wody z odrobiną proszku do prania czy płynu do mycia naczyń. Proszek do prania skutecznie usunie przykry zapach oraz odświeży kanapę. Płyn do mycia naczyń pomoże pozbyć się tłustych plam.

Jeśli Twoje dziecko lubi jeść siedząc na kanapie, a Ty zapomnisz jej nakryć to możesz spodziewać się, że masło z kanapki zostawi spore plamy. Zatem jak poradzić sobie z opornymi plamami? Tutaj z pomocą przyjdzie mieszanka wody wymieszanej z sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona jak wiadomo, nie od dziś jest niezawodna z czyszczeniu wielu zabrudzeń. Sprawdzi się nie tylko w czyszczeniu kanapy, ale także w kuchni, by usunąć zanieczyszczenia ze zlewu czy kuchenki.

kanapa

A co z piękną, miękką tapicerką z weluru?

Welur to imponujący materiał, zachwyca jakością oraz różnorodnością barw. Jest jednak wymagający, a kiedy pojawi się na nim plama – widać ją od razu. Mieszając wodę z amoniakiem i czyszcząc materiał zgodnie z ułożeniem włosia pozbędziesz się niechcianej plamy. Później wystarczy, że wyczeszesz materiał miękką szczotką i wysuszysz suszarką do włosów z dalekiej odległości.

Pamiętaj, aby czyścić zawsze okrężnymi, długimi ruchami dzięki temu unikniesz powstawania nowych plam przy czyszczeniu. Staraj się nie moczyć zbytnio materiału, aby woda nie przedostała się głębiej, a plama nie powiększyła swojej objętości.

Masz tłustą plamę na nowej kanapie?

Na pewno masz w kuchni mąkę ziemniaczaną, a jeśli masz dzieci to i znajdzie się talk. W takim razie do dzieła! Jeśli jest to świeża plama, to posypujemy ją talkiem lub mąką ziemniaczaną. Zostawiamy na kilka minut. W tym czasie możemy napić się kawy, a proszek zaabsorbuje tłuszcz z naszej niechcianej plamy.
Następnie delikatnie odkurzany magiczny pył, który zdążył już zrobić swoje. Lekko przecieramy wilgotną ściereczką i gotowe. Po plamie ani śladu, a Ty możesz się cieszyć dalej swoją nową kanapą.

A co z plamami z kawy, herbaty czy wina?

To chyba jedne z najczęstszych plam jakie spotyka się na kanapie, a aby sobie z nimi poradzić wystarczy, że znajdziesz w szafce kuchennej kwasek cytrynowy. Oczywiście musisz działać szybko aby kawa czy wino nie zdążyło się wchłonąć w materiał, a co gorsza nie wyschło.
Roztwór z wody i kwasku cytrynowego skutecznie poradzi sobie z takim zabrudzeniem. Następnie dobrze jest wyprać tapicerkę z proszkiem do prania rozpuszczonym w letniej wodzie. Proszek do prania doskonale odświeży naszą kanapę.

salon

Plamy z czerwonego wina możesz usnąć także winem, ale białym, a następnie wypłukać materiał wodą. To stary babciny sposób, a potrafi uratować niejedną kanapę.

Dobra rada jest taka aby jak najszybciej reagować na plamy i zanieczyszczenia. Czas działa na naszą niekorzyść, a raczej na niekorzyść naszej kanapy. Dlatego jeśli zauważysz, że na kanapie pojawiła się plama – nie czekaj, a od razu działaj.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak wyprać kanapę i czego użyć. Wcale nie potrzebna Ci pomoc fachowca, bo to czego potrzebujesz do wyprania kanapy znajdziesz w swojej kuchni. Dzięki tym sposobom możesz uratować swoją kanapę i swój portfel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here