delikatesy

Wino francuskie cieszy się wyjątkową i niepowtarzalną sławą. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to produkt o wyjątkowych właściwościach smakowych. Mało tego! Wina rodem z Francji to wyjątkowa marka, za którą klienci są w stanie nieraz bardzo dużo zapłacić. A może wcale nie jest ona tak droga?

Gatunki wina rodem z Francji

Na rynku winiarskim wina francuskie cieszą się olbrzymią popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że znacząco się one od siebie różnią. Podstawowym czynnikiem decydującym o ich określonym gatunku jest naturalnie ich barwa. Wino czerwone jest opisane po francusku słowem rouge, wino różowe – rose, a wino białe – blanc. Istotną kwestią jest też ilość zawartego w winie cukru. Mianem wina wytrawnego określa się wina sec. Z kolei nazewnictwo win słodkich to doux. Nic więc dziwnego, że określenia typu demi-sec i demi-doux oznaczają odpowiednio wina półwytrawne i półsłodkie. We francuskim nazewnictwie winiarskim bardzo często definiuje się wina stołowe, czyli trunki przeznaczone do posiłku. Nosi ono nazwę vin de table.

Ile może kosztować wino francuskie?

Cena wina francuskiego nie zawsze musi być wysoka. I nie chodzi tu wcale o trunki słabej jakości. Wręcz przeciwnie – na jakość i smak wina ma wpływ również to, gdzie jest ono rozlewane. Ważne, aby miejscem rozlania była winiarnia producenta. Dzięki temu można mieć pewność, że produkt finalny nie zawiera wielu ulepszaczy i innych środków, które wypaczają jego smak. Mowa tu o winach oznaczonych nazwami Mis en bouteille au château lub Mis en bouteille au domaine ​lub Mis en bouteille à la propriéte. Z kolei wina rozlane przez hurtownika noszą nazwę Mis en bouteille par négociant. Mając tą wiedzę, można w pewnym stopniu ocenić, czy dane wino zasługuje na szczególną uwagę klienta, czy jest może raczej zwykłym, prowincjonalnym produktem o określonym, wręcz powtarzalnym smaku.

Wina francuskie nie są sobie równe. Określenie „francuskie” wcale nie oznacza, że dany produkt ma wyjątkowe i niepowtarzalne właściwości smakowe. O tym raczej decydują warunki przechowywania i rozlewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here