kot

Pchły to znane, uciążliwe i nie do końca lubiane pasożyty. Owady te posiadają bocznie spłaszczony tułów z silnie rozwiniętymi odnóżami i narządami gębowymi kłująco – ssącymi. Pchły dzięki długim i silnym odnóżom posiadają zdolność sprawnego przemieszczania się z obiektu na obiekt, nawet jeśli są one od siebie oddalone. Pchły to pasożyty, które są zróżnicowane pod wieloma względami.

Można wyróżnić kilka rodzajów owadów i są nimi: pchła psia, kocia, ludzka, szczurza czy piaskowa. Dorosłe pchły atakują zwierzęta i ssą ich krew. W ciągu doby spożywają około 20 krotność krwi w stosunku do swojej masy ciała. Pchły zazwyczaj kojarzone są z pasożytami zwierzęcymi i uciążliwym kłopotem domowych pupili. Jednak czy pchły przenoszą się jedynie na zwierzęce ciało?

Czy pchły gryzą ludzi?

Jakie powikłania mogą wynikać z pogryzienia przez tego owada? Jak walczyć z pchłami i usunąć je z ciała i ubrań?

Pchły to natarczywe i uciążliwe stworzenia, które wbrew przekonaniu wielu osób, przenoszą się również na ludzkie ciało. Mogą one zasiedlić się w głowie – włosach człowieka, jego ubraniach czy innych, zazwyczaj ciepłych lub owłosionych miejscach na ciele. Ugryzienie przez pchłę może wywołać wiele nieprzyjemnych i groźnych w skutkach objawów. Pchła ludzka, która najczęściej zasiedla ciało człowieka, może poruszać się również pomiędzy różnorodnymi gatunkami ssaków, jednocześnie przenosząc ich choroby czy bakterie. Żywi się ona krwią, wprowadzając do jej obiegu zarazki i wirusy wielu chorób.
Zagrożenia i skutki ugryzienia przez pchłę ludzką.

czy pchły gryzą ludzi

Głównym i najbardziej widocznym efektem ugryzienia przez pasożyta jest zaczerwienienie i uczucie swędzenia. Niekiedy na ciele występują wyraźne i bolesne plamy czy pokrzywka, a sam obszar jest bolesny i bardzo wrażliwy. Jednakże jest to jeden z najbardziej łagodnych powikłań, które występują po ugryzieniu pchły. Z uwagi na to, iż organizm ten przenosi choroby z innych zwierząt możliwe jest powstanie chorób takich jak: choroba kociego pazura, dżuma, tasiemce psie i kocie, tyfus, wąglik, wirus białaczki kociej, mykoplazmoza. Ponadto styczność z pchłami może również wywołać anemię oraz szereg zakażeń i infekcji u osób z osłabioną odpornością i niedoborami immunologicznymi.

Ugryzienie pchły jest dość regularne, Zazwyczaj nie występuje ono w jednym miejscu, a zaczerwienienia układają się szeregowo. U niektórych osób, ukąszenie przez pchłę może objawiać się wystąpieniem reakcji alergicznej. Ważnym jest odróżnienie pchły ludzkiej, od innych pasożytów, a widoczne skutki ugryzienia należy potraktować poważnie. Nie należy ignorować ukąszeń i natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jak postępować z pchłami? Jak się ich pozbyć i nie dopuszczać do ich osiedlenia?

pchła

Pchły to organizmy, które lubią ciepłe miejsca. Osiedlają się one zarówno na ciele człowieka, jak również w artykułach domowych, odzieży czy pościeli. Po znalezieniu i wykryciu pchły należy, jak najszybciej wziąć kąpiel i zmyć z siebie ewentualne owady. Ponadto należy poddać gruntowemu sprzątaniu całe mieszkanie, wyprać pościel i wszystkie ubrania. Ponadto pchły nie lubią ostrych i słodkich zapachów. Warto nasączyć tkaniny zapachowymi olejkami eterycznymi, spsikać się intensywnymi perfumami jak również zadbać o intensywną woń w mieszkaniu.

Środkami zapobiegającymi zagnieżdżanie się pcheł są również:
– częste odkurzanie,
– dbałość o sierść zwierzaków – obroże przeciw pchłom, szampony przeciwpchelne,
– pudry,
– proszki owadobójcze,
– preparaty w aerozolu,
– środki i preparaty specjalistyczne – krople wcierane w skórę, aerozole, maści, itp.

Aby skutecznie pozbyć się pcheł istnieje również kilka domowych sposobów, które minimalizują ich obecność. Jednym z nich jest przemywanie mebli i elementów wyposażenie ciepłą wodą z dodatkiem chlorku. Kolejnym sposobom, jest wytępienie pasożytów jest utworzenie roztworu składającego się wody i kilku kropel olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowanym środkiem spryskać meble, ubrania oraz pościel. W walce z pchłami skuteczna jest również solidna wiązka światła. Włączenie mocnej lampki i ułożenie obok niej miski z wodą skutecznie przyciągnie do siebie większość niechcianych owadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here