Czym jest neuropatia?

0
766

Neuropatia to inaczej uszkodzenie nerwów obwodowych, przyczyniające się do zaburzeń czucia. To bardzo szeroki termin, który obejmuje szereg licznych dysfunkcji – może dotyczyć pojedynczego nerwu lub wielu z nich. Wyróżnia się także neuropatie nerwu wzrokowego. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu oraz sposobie jego leczenia?

Neuropatia – czym się charakteryzuje?

Do neuropatii zaliczane są różnego rodzaju patologie, które dotyczą obwodowego układu nerwowego. Są to bardzo często występujące schorzenia neurologiczne – według luźnych statystyk może na nie cierpieć nawet do 2% populacji na świecie. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – szczególnie po ukończeniu 55 roku. Schorzenie to może dawać różne objawy, w zależności od tego, jakie włóka nerwowe są dotknięte. Zazwyczaj są to zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie, uczucie pieczenia czy kłucia. W niektórych przypadkach pacjenci nie odczuwają bólu lub wręcz przeciwnie – występuje u nich przeczulica. Neuropatia to choroba nabyta lub wrodzona – z czego ten drugi przypadek występuje o wiele częściej. Niektóre czynniki wpływają na pojawienie się neuropatii nabytej. Należą do nich między innymi cukrzyca, niedobory witamin B12, B1, kwasu foliowego lub witaminy E. Ponadto niebezpieczne są urazy doprowadzające do uszkodzeń nerwów, uciski nerwów, różne infekcje, zaburzenia hormonalne lub nadużywanie alkoholu. Leczenie neuropatii uzależnione jest od jej rodzaju i miejsca występowania – czasami wystarczające jest podanie witaminy B12 lub leków, w innym przypadku niezbędna jest operacja.

Neuropatia nerwu wzrokowego – czym się wyróżnia?

Szczególnym rodzajem tej choroby jest neuropatia nerwu wzrokowego. To poważna dolegliwość, ponieważ raz uszkodzonych nerwów nie da się już odbudować. Może być spowodowana różnymi czynnikami, między innymi urazami oka, niedoborami pokarmowymi, infekcjami, uwarunkowaniami dziedzicznymi, toksycznymi uszkodzeniami czy zmianami niedokrwiennymi. W grupie ryzyka znajdują się szczególnie osoby chorujące na cukrzyce, miażdżyce, nadciśnienie, zespół bezdechu nocnego czy choroby krwi. Objawy choroby nie zawsze są wyraźne – niekiedy obraz na początku się rozmazuje, a następnie przechodzi do całkowitej utraty wzroku. Neuropatia może dotknąć jednego lub dwóch oczu. U niektórych pacjentów pojawia się ból podczas poruszania gałkami ocznymi. Symptomy uzależnione są głównie od rodzaju choroby oraz jej stopnia zaawansowania. Jak wygląda leczenie neuropatii nerwu wzrokowego? Najważniejszym czynnikiem jest wyeliminowanie czynników, które do niej doprowadziły – może to oznaczać operację lub suplementacje niektórych witamin. W przypadku neuropatii spowodowanej infekcjami podaje się sterydy dożylnie lub doustnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here