czyszczenie parkietu

Każdy pokój tworzą podstawy, czyli ściany, sufit oraz parkiet. O każdy z tych trzech elementów trzeba oczywiście dbać, ale o ile czynność czyszczenia bądź przemalowywania ścian i sufitu wystarczy przeprowadzać raz do roku, tak gruntownym sprzątaniem podłogi wypadałoby się zająć przynajmniej raz w miesiącu. Codziennie jest on w końcu intensywnie użytkowany. Nierzadko spadają na niego resztki jedzenia i okruszki bądź standardowy kurz, którego nie da się tak zupełnie uniknąć.

Parkiet jest też narażony na zarysowania, ponieważ wystarczy przejść po nim w nieodpowiednim obuwiu, a ulegnie on zniszczeniom mechanicznym, o ile wcześniej nie został przed nimi zabezpieczony. Czyszczenie parkietu powinno stać się zatem rutyną sprzątającą wszystkich domowników. A jak je przeprowadzić i jakich produktów użyć do mycia, by podłoga zalśniła i zaczęła wyglądać tak, jak w dniu, w którym się ją kupiło?

Sposób czyszczenia należy dopasować do rodzaju podłogi

W zależności od tego, z czego została ona wykonana, niektórych preparatów chemicznych nie będzie można na niej zastosować – grozi to zniszczeniem lub uszkodzeniem materiału. Zajmijmy się najpierw parkietami poliuretanowymi. Dość często goszczą one właśnie w polskich domach, bo są stosunkowo tanie w wykonaniu, a ich jakość wcale nie należy do najgorszych. Poliuretanowe podłogi bywają jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne.

salon

Nie należy stosować na nich zbyt agresywnych środków chemicznych, dlatego jeżeli już dojdzie do ich zabrudzenia, lepiej umyć je delikatnym i naturalnym płynem rozcieńczonym w ciepłej wodzie. Na poliuretanowych parkietach nie należy również używać ostrych narzędzi do czyszczenia. Dobrze sprawdzi się natomiast miękka strona gąbki lub ściereczka wykonana z bawełny bądź mikrofibry.

Bardzo łatwo można natomiast zadbać o te podłogi, które zostały wcześnie zalakierowane. Jeżeli już na etapie budowy nowego domu bądź mieszkania zabezpieczono je odpowiednią warstwą preparatu do impregnacji, najprawdopodobniej nie trzeba będzie zbyt wiele z nimi robić, aby utrzymać je w dobrym stanie. Zawsze można jednak podwyższyć walory estetyczne takiego parkietu.

Aby to uczynić, należy raz na pół roku wzmocnić jego oleistość i błysk dodatkową warstwą specjalistycznego wosku przeznaczonego do polerowania. Po zakupie produktu trzeba oczywiście zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Niektóre preparaty, zwłaszcza te tańsze i gorszej jakości, wymagają nałożenia przynajmniej dwóch warstw, aby efekt był zadowalający, a parkiet na nowo zalśnił i zachwycił swoim intensywnym kolorem.

Czyszczenie parkietu drewnianego będzie wyglądać jeszcze inaczej. Polacy zazwyczaj potrafią obchodzić się z tym dobrze im znanym materiałem, ale jednak gdy pojawi się on na podłodze, mogą się przekonać, że tak naprawdę nie jest on bez wad. Na drewnianych parkietach wraz z upływem czasu pojawiają się małe plamki. Wyglądają jak pozostałości po wodzie, tłuszczu lub innych cieczach, ale nijak nie da się ich wchłonąć gąbką bądź ręcznikiem papierowym.

parkiet

Domowe środki czyszczące na pewno też nie dadzą sobie z nimi rady, dlatego w tym akurat przypadku trzeba sięgnąć po coś mocniejszego – najlepiej specjalistyczny rozpuszczalnik przeznaczony do czyszczenia drewna. Jest to produkt łatwopalny, dlatego w tracie sprzątania należy zachować szczególną ostrożność. Dobry rozpuszczalnik powinien bardzo szybko poradzić sobie z usunięciem ciemnych plamek z drewna.

Oczywiście czyszczenie podłóg nie powinno się ograniczać do przemycia ich powierzchni raz na pół roku. Tak naprawdę najważniejsze jest to, co się robi z nimi na co dzień. A domownicy raczej nie szanują własnych dóbr materialnych. Gdy zdarzy im się wylać coś na podłogę, najczęściej zostawiają to na później i ścierają dopiero wtedy, gdy akurat im się o tym przypomni. Każda substancja, która pojawi się na parkiecie, błyskawicznie zacznie wnikać w jego włókna, co może prowadzić do puchnięcia materiału, zmiany jego koloru lub drobnych uszkodzeń mechanicznych. Codzienna pielęgnacja daje więc lepsze efekty niżeli comiesięczne czyszczenie parkietu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here