Jak pozbyć się fobii społecznej

Fobia społeczna odbiera pewność siebie, izoluje, paraliżuje i sprawia, że człowiek traci jedną z najcenniejszych rzeczy w życiu: kontakt z innymi ludźmi. Szacuje się, że zaburzenie dotyka aż 7-9% ludzi w populacji ogólnej. Jest więc to powszechny problem. Warto jednak pamiętać, że można się z nim uporać. Leczenie fobii społecznej przynosi naprawdę dobre efekty.

Jak objawia się fobia społeczna?

Fobia społeczna jest formą patologicznej nieśmiałości. Cechuje się lękiem przed przebywaniem wśród ludzi, koniecznością interakcji z nimi. Przerażać może możliwość krytyki, kompromitacji, bycia w centrum uwagi. Niepokój mogą wzbudzać codzienne sytuacje takie jak rozmowa przez telefon, pójście do urzędu w celu załatwienia jakieś sprawy, rozmowa z szefem. Objawami fizjologicznymi lęku jest pocenie, kołatanie serca, zawroty głowy, brak tchu, drżenie rąk, szum w uszach, czerwienienie się, napady gorąca i zaburzenia mowy. Fobia może mieć charakter uogólniony lub dotyczyć konkretnych sytuacji. W obu przypadkach odbiera ona pewność siebie i może prowadzić do całkowitej izolacji społecznej.

Jak leczyć fobię społeczną?

Leczenie fobii społecznej polega na połączeniu psychoterapii z farmakologią. Zalecana jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, która uchodzi za najskuteczniejszą. Pomaga ona identyfikować myśli generujące lęk, poznać mechanizmy zaburzenia, zmienić wyobrażenie na temat swojej osoby, przezwyciężyć mechanizm unikania sytuacji społecznych i wypracować sobie adaptacyjne sposoby radzenia sobie ze stresem. Farmakologia ma przede wszystkim charakter wspierający – ułatwia konfrontację z lękiem w procesie terapii. Osobom z fobią społeczną przepisywane są leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów MAO oraz z grupy SSRI.

Gdzie leczyć fobię społeczną?

Leczenie fobii społecznej może odbywać się na kilka sposobów. Pacjent może udać się na wizytę do prywatnego gabinetu psychoterapeutycznego oraz na wizytę do psychiatry. W przypadku silnej fobii można zdecydować się na leczenie w szpitalu psychiatrycznym, gdzie otrzymuje się zarówno opiekę psychologiczną, jak i psychiatryczną. W dziennych oddziałach szpitali psychiatrycznych jest możliwość skorzystania z terapii indywidualnej lub grupowej. Istnieje także opcja aby udać się do poradni zdrowia psychicznego jak np. Harmonia LUX MED – https://harmonia.luxmed.pl/.

Fobia społeczna to zaburzenie, które izoluje od innych ludzi i odbiera radość życia. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć. Najważniejsze, żeby zrobić ten pierwszy krok i udać się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here