Środki na pluskwy

0
635

Pluskwy to nieprzyjemne insekty, które często gnieżdżą się w naszych domach. Są prawdziwym utrapieniem starych mieszkań, na przykład w kamienicach, ale mogą także zagnieździć się w nowych domach, na przykład przyniesione przypadkiem z zewnątrz. Ich zwalczanie jest konieczne i wymaga zastosowania specjalistycznych środków.

Jak wygląda i gdzie mieszka pluskwa?

Pluskwa to niewielki bezskrzydły owad przypominający wyglądem pestkę jabłka. Ma zazwyczaj około 5 mm wielkości (jako osobnik dorosły). Posiada mocny pancerz, przez który jest bardzo odporna na wiele działań stosowanych w celu zwalczania insektów. Kształt pluskwy jest owalny i lekko spłaszczony, dzięki czemu z łatwością zamieszkuje w szczelinach i zakamarkach, z których jest ją trudno usunąć. Samica pluskwy składa od 2 do 10 jaj co kilka dni. Cykl dojrzewania wynosi około 5 tygodni.

Pluskwy uwielbiają bytować tam, gdzie jest ciasno i ciemno. Szczególnie upodobały sobie też miejsca pełne tapicerki i drewna (łóżka, tapczany, fotele, sofy), materace, dywany, obrazy (zwłaszcza na płótnie i w drewnianych ramach), tapety. Często zamieszkują też szpary między deskami podłogi.

Jak pluskwy mogły dostać się do domu?

Częstym źródłem pluskiew są stare meble (a także dywany, gobeliny czy inne obiekty użytkowe), na przykład z antykwariatu, albo przyniesione od rodziny czy znajomych. Jednak nie tylko one stanowią zagrożenie. Pluskwy możemy przynieść na własnych rzeczach na przykład po pobycie w schronisku czy hotelu, w którym nie była zachowana prawidłowa higiena.

Pluskwy a ludzie

Pluskwy żywią się ludzką krwią. Mogą także pożywiać się krwią zwierząt domowych. W miejscach ugryzienia pozostawiają czerwone ślady, podobne do śladów po ukąszeniu komara. W środku czerwonego wykwitu często widać czerwony punkt. Nierzadko obserwuje się też pojawienie trzech ugryzień pod rząd. W późniejszym okresie czerwone plamki rozwijają się w bąble lub pęcherzyki i powodują nieprzyjemne swędzenie.

Ze względu na to, że pluskwy są aktywne w nocy, to właśnie wtedy pojawiają się ugryzienia, najczęściej na odsłoniętych partiach ciała, jak ręce i twarz. U dzieci objawy z reguły bywają nasilone, mogą nawet doprowadzić – zwłaszcza w wyniku drapania – do uogólnionej alergii lub zainfekowania ranek.

Zwalczanie pluskiew

Ze względu na to, jak uciążliwe są te stworzenia, w każdym domu, w którym zaobserwowane zostaną pluskwy, powinny być jak najszybciej zastosowane środki zwalczające te szkodniki. Należą do nich przede wszystkim chemiczne preparaty w postaci koncentratu, płynu lub sprayu.

Uniwersalny, bardzo skuteczny środek na pluskwy marki VACO jest jednocześnie przyjazny dla człowieka i jego otoczenia. Posiada wygodną butelkę ze spryskiwaczem, ułatwiającą dozowanie. Nie pozostawia plam na powierzchniach i charakteryzuje się przyjemnym zapachem. Jego największym atutem jest jednak długotrwałe działanie (nawet do 4 tygodni) oraz uniwersalność stosowania na różne owady w pomieszczeniach i na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here