czyszczenie zamszu

Zamsz to nic innego jak wyprawiona skóra zwierzęca, która nie posiada części licowej. Z tego powodu jest to skóra wyjątkowo miękka, ciągliwa i do tego bardzo chłonna. Zamsz charakteryzuje się krótkim włóknem, które przybiera kolor naturalnej skóry, ale często również kolor żółtokremowy lub dowolny inny kolor jeżeli mamy do czynienia z zamszem sztucznie barwionym.

Skóra przeznaczona do produkcji zamszu pochodzi zazwyczaj z takich zwierząt jak sarny, jelenie, owce, kozy, łosie czy nawet renifery. Wszystko oczywiście zależy od miejsca, w którym znajduje się pracownia rzemieślnicza wytwarzająca daną partię skóry. Zamsz tak samo jak inna skóra użytkowa musi być oczywiście odpowiednio garbowany. W przypadku zamszu garbowanie takiej skóry odbywa się tzw. metodą tłuszczową.

Zamsz najczęściej jest wykorzystywany do wyrobu wierzchniej odzieży (często tańszych butów), rękawiczek, bandaży czy ścierek wykorzystywanych do wycierania szkła optycznego.

Oczywiście oprócz tradycyjnego i zauważalnie droższego zamszu naturalnego pozyskiwanego z procesu garbowania naturalnej zwierzęcej skóry, o wiele popularniejszy i tańszy jest zamsz sztuczny, który króluje szczególnie w różnego rodzaju odzieżowych i obuwniczych sklepach sieciowych. Zamsz sztuczny jest tworzywem skóropodobnym, który ma jedynie imitować naturalny zamsz, nie posiadając jego wszystkich właściwości takich jak ciągliwość czy chłonność.
Wytwarzany jest także zamsz sztuczny, który jest tworzywem skóropodobnym, przypominającym naturalny zamsz.

W przypadku zamszu bardzo ważną kwestią jest jego odpowiednia pielęgnacja, która często jest o wiele bardziej istotna niż w przypadku innych rodzajów skórzanej odzieży czy obuwia.

zamsz

Istnieje wiele sposobów na efektywne czyszczenie zamszu z różnego rodzaju zabrudzeń i niedoskonałości. Przy pielęgnacji zamszu należy pamiętać o kilku złotych zasadach. Pierwszą z nich jest to, że absolutnie należy pamiętać o tym, żeby nigdy zbyt bardzo nie zabrudzić zamszu. Niestety zamsz to materiał bardzo podatny na efekty zabrudzeń i zbyt zabrudzony może po prostu dojść do stanu, którego nie będziemy już w stanie wyczyścić jakimikolwiek zabiegami czy nawet praniem chemicznym. Dlatego ubrania i obuwie ze skóry zamszowej należy czyścić po każdym wyjściu i w przypadku każdego, nawet najmniejszego zabrudzenia.

Do czyszczenia zamszu bardzo dobrze sprawdza się coś tak prostego jak gumowa szczotka. Oczywiście trzeba pamiętać, że takiej szczotki wolno używać tylko jeśli zabrudzenia są niewielkie. Potem należy wyszczotkować obuwie jeszcze raz, ale tym razem szczotką o nieco twardszym włosiu.

Dużym utrapieniem na zamszu, szczególnie tym o ciemnym kolorze, są białe plamy i zabrudzenia. Można je jednak zmyć w dość łatwy sposób przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem mydła i odrobiny octu. Buty należy wówczas przetrzeć ścierką namoczoną w takim wywarze, a następnie zawiesić na kilka minut nad garnkiem z gorącą parą z gotującej się wody. Potem takie buty należy zostawić do wyschnięcia i dopiero na sam koniec wytrzeć je delikatnie gumową szczotką.

Materiały z zamszu o białym kolorze można przeczyścić czymś o czym pewnie nie każdy by pomyślał myśląc o pielęgnacji skóry. Chodzi tu o gumkę do zmazywania na przykład śladów po ołówku. Gumką taką bez problemu wyczyścimy niewielkie zabrudzenia na białym lub kremowym zamszu.

sprzątaczka

Dobrym sposobem na czyszczenie białego zamszu jest również papier ścierny. Trzeba jednak podczas jego używania mieć się na baczności i nie pocierać zamszu zbyt mocno, ponieważ może się on wówczas przetrzeć w sposób, którego już potem nie damy rady zmienić.

Kołnierze, mankiety i brzegi przy zapięciach w kurtkach z zamszu są szczególnie podatne na przetarcia i zabrudzenia. W ich przypadku najlepiej sprawdza się miałki papier szklisty. Pocieranie zamszu takim papierem odświeża jego włos i nadaje mu nowy wygląd. Trzeba jednak jednocześnie pamiętać, że papier szklisty dodatkowo przeciera materiał więc nie należy go używać na zamszowych kurtkach i innych i ubraniach zbyt często jeżeli chcemy, żeby nasze ubranie posłużyło nam jak najdłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here