Dlaczego palenie zniechęca nas do aktywności fizycznej

Powszechnie znane są negatywne skutki palenia papierosów, które wiążą się z pogorszeniem stanu zdrowia, szybszym starzeniem się organizmu i popadaniem w nałóg nikotynowy. Jednak wielu z nas nie wie, że palenie może odbierać chęć do aktywności fizycznej, a także utrudniać uprawianie sportów czy też wykonywanie różnych czynności. Niejednokrotnie podejmowanie większego wysiłku fizycznego przez palaczy może być utrudnione i mieć negatywne skutki związane z osłabieniem serca i mięśni przez substancje zawarte w papierosach.

Wydolność fizyczna palaczy

1. Wydolność płuc

Osoby nałogowo palące papierosy, jak również ci, którzy sporadycznie po nie sięgają, łatwiej męczą się niż osoby bez nałogu. Sam fakt doznawania zadyszki po lekkim wysiłku fizycznym jest zniechęcający do podejmowania większych aktywności. Dzieję się tak, gdyż substancje szkodliwe zawarte w papierosach osłabiają podstawowe funkcje organizmu, głównie pracę płuc. Wydolność oddechowa upośledzona na skutek działania nikotyny, sprawia że nie będzie można uprawiać każdego rodzaju sportu. Płuca palaczy, są do trzech razy mniej wydolne niż płuca osoby niepalącej, dlatego podczas wysiłku, ze względu na słabe dotlenienie organizmu, mogą pojawiać się zawroty głowy.

2. Osłabienie mięśni

Nie tylko układ oddechowy odczuwa skutki palenia, ale również i mięśnie, które staja się coraz słabsze. Papierosy powodują zwiększona produkcję miostyny – białka, które uniemożliwia powstawanie nowych włókien mięśniowych, w konsekwencji czego nie jest możliwy wzrost mięśni. W organizmie palacza, podczas wysiłku, tętno może być wyższe o 30% niż tętno osoby niepalącej. Jest to duże obciążenie dla serca. Dodatkowo palenie papierosów może zmienić skład krwi, gdzie aż 15 % stanowić będzie tlenek węgla, co też będzie powodowało niedotlenienie komórek i szybsze męczenie się.

3. Wpływ na układ kostny

Palenie papierosów wpływa na zmniejszenie gęstości mineralnej kości, przez co są one bardziej podatne na złamania, stąd osoby uprawiające aktywność fizyczną są bardziej narażone na urazy kostno-stawowe.

Aby powrócić do aktywności fizycznej i właściwej dla swojego wieku kondycji fizycznej, warto rozważyć rzucenie palenia. Rezygnacja z nałogu, choć trudna, przyczyni się do poprawy zdrowia i kondycji organizmu, likwidując negatywne skutki, jakie odczuwamy z powodu palenia. Walkę z nałogiem warto wspomóc dostępnymi bez recepty środkami w postaci tabletek, pastylek, plastrów lub gum do ssania. Ważne by preparaty nie miały w składzie uzależniającej nikotyny jak np. Recigar, którego substancją czynną jest cytyzyna – https://recigar.pl/palenie-papierosow-a-aktywnosc-fizyczna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here