Prywatne pakiety medyczne — czym są, jak działają i czy warto z nich korzystać?

Prywatne pakiety medyczne są doskonałą alternatywą dla państwowej opieki zdrowotnej. Są one oferowane nam zarówno przez firmy ubezpieczeniowe, banki czy same sieci klinik. Pakiety takie oferują szeroki zakres usług, nie są kosztowne jak okazjonalne leczenie się prywatnie, gdyż płacimy za nie miesięczną składkę abonamentową, a do wyboru na rynku mamy wiele marek i opcji. Czym są takie prywatne pakiety medyczne? Co otrzymamy w zamian za ich wykupienie? Jak funkcjonują one w praktyce, gdy potrzebujemy porady lub opieki lekarskiej? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Prywatne pakiety medyczne

Prywatne pakiety medyczne to pakiety oferowane przez prywatne kliniki i sieci klinik. Dzięki takim pakietom możemy w ramach marki — w konkretnej klinice skorzystać z porady lekarskiej lub wykonać badanie i leczyć się. Na rynku działa bardzo wiele takich sieci, które oferują różne warianty prywatnej opieki. Prywatny pakiet medyczny ma formę abonamentową. W zamian za comiesięczne opłacanie składki takiego pakietu, w jego ramach, gdy potrzebujemy pomocy, możemy zgłosić się do lekarza i uzyskać pomoc bez dodatkowej opłaty. Wiele marek oferuje też różne pakiety medyczne. Mogą one opiewać jedynie na same porady u specjalistów, badania i diagnostykę czy na szerokie leczenie w innych klinikach. Tylko od nas samych zależy, na jaką opcję się zdecydujemy. Im skromniejszy zakres, tym tańsza miesięczna składka. Prywatne pakiety medyczne są przeznaczone zarówno dla dzieci, osób dorosłych, jak i osób starszych. Nie musimy też posiadać państwowego ubezpieczenia, o co obawia się wiele osób. Pakiety takie są oferowane przez prywatne firmy i oferują one całkowite prywatne leczenie. Pakiety medyczne mogą oferować kliniki posiadające jedynie jedną lub dwie placówki, większe sieci czy marki, które w każdym mieście posiadają swoje kliniki i przychodnie.

Jak działają takie pakiety?

Działanie prywatnych pakietów medycznych jest bardzo proste. Po wykupieniu danego pakietu mamy pełne prawo do skorzystania z pomocy lekarskiej w sytuacji, kiedy będziemy tego potrzebowali. Gdy zajdzie taka potrzeba wystarczy jedynie zgłosić się do dowolnej placówki danej marki — niekoniecznie tam, gdzie mieszkamy czy podpisywaliśmy polisę i umówić się na wizytę do lekarza. Po otrzymaniu terminu wizyty — najczęściej kilkunastodniowego lub wcześniejszego wystarczy pojawić się w danej klinice i zgłosić się do danego specjalisty. Klinika zatrudnia wielu lekarzy, którzy według potrzeb będą zajmować się nami. Wizyta taka nie jest płatna, gdyż posiadamy wykupioną polisę. Płacąc raz miesięczną składkę możemy korzystać z pomocy lekarskiej dowolną ilość razy, jeśli będziemy tego potrzebowali lub gdy lekarz wyznaczy nam kolejne wizyty. W ramach wykupionego pakietu będziemy mogli też wykonać darmowe badania czy przejść cały proces leczenia.

Co oferują prywatne pakiety medyczne?

Gdy zdecydujemy się na wykupienie danego pakietu i prywatną opiekę medyczną, otrzymały wiele możliwości do wyboru. Najczęściej dana sieć klinik oferuje różne rodzaje pakietów medycznych. W podstawowych pakietach medycznych otrzymamy możliwość umówienia się do specjalisty w podstawowych dziedzinach czy darmową pomoc medyczną 24/h. W nieco bardziej rozbudowanych i droższych pakietach możemy otrzymać dostęp do wielu specjalistów — nawet z bardziej specjalistycznych dziedzin, darmowe badania czy wręcz hospitalizacje w razie potrzeby. Marki mogą zaoferować też bardzo rozbudowane pakiety, które będą najdroższe, ale będą obejmowały wizyty domowe, transporty medyczne czy rehabilitacje i dodatkowe usługi.

Kiedy warto wybrać prywatne pakiety zamiast państwowej opieki zdrowotnej

Prywatne pakiety medyczne warto wybierać w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest przewlekła choroba, która może wymagać częstych wizyt lub specjalnego podejścia. Państwowa opieka zdrowotna czy pojedyncze wizyty u przypadkowych specjalistów mogą nie być wystarczające. W takiej sytuacji będziemy posiadali już historię choroby w danej placówce, będziemy mogli korzystać bez długiego oczekiwania z konsultacji lekarskich lub otrzymamy pomoc niezależnie od tego, czy w danej chwili dany lekarz jest obecny w klinice. Pakiety takie warto również wykupić, jeśli posiadamy dzieci, z którymi dość często bywa się u lekarzy. Na taki krok można się również zdecydować, jeśli chcemy, aby nasze leczenie przebiegało w wyższym standardzie lub gdy chcemy mieć dostęp do nowocześniejszych technik leczenia.

Gdzie możemy kupić polisy?

Pakiety medyczne prywatnych klinik możemy zakupić w kilku miejscach. Z pewnością będą to same kliniki lub ich strony internetowe. Wystarczy zjawić się osobiście w takim szpitalu lub wykupić dany pakiet online. Kolejnym miejscem, gdzie może nabyć pakiet, są firmy ubezpieczeniowe. Choć nie wszystkie marki będą oferowały takie ubezpieczenie, w większości firm powinniśmy mieć taką opcję. Bardzo często prywatne pakiety medyczne oferują również banki w ramach dodatkowych usług. Czasami możemy skorzystać z nich na preferencyjnych warunkach czy w promocji. Pakiety medyczne oferuje również wiele firm — przeważnie tych największych w ramach dodatków i bonusów socjalnych. Mogą być one oferowane nam w pracy w pełnopłatnej wersji, odpłatne np. jedynie w 50% lub jako darmowe dodatki do stanowiska pracy.

Czy warto?

Prywatne polisy ubezpieczeniowe są bardzo ciekawą alternatywą dla podstawowej opieki zdrowotnej. Mogą one znacznie skrócić czas przyjęcia przez lekarza, opiekę na wyższym poziomie lub nowocześniejsze techniki leczenia. Ich ceny w granicach ok. kilkudziesięciu złotych miesięcznie czy duży wybór pakietów umożliwiają korzystne cenowo ubezpieczenie się i skorzystanie z wielu plusów, jakie oferuje ten typ opieki zdrowotnej. Jeśli mamy taką możliwość i dysponujemy pewnymi środkami, zdecydowanie warto skorzystać z takiej opcji. Leczenie jest niezależnie od państwowego ubezpieczenia, a więc nie zamykamy sobie drogi do państwowych szpitali czy specjalistów. W razie potrzeby możemy również pomoc otrzymać dużo szybciej i w dogodniejszej formie. Pakiety takie mogą być też doskonałym zabezpieczeniem całej rodziny — takim samym jak ubezpieczenie domu czy samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here