czy można pić mięte w ciąży

Ogólne właściwości mięty znane są praktycznie każdemu. To jeden z popularniejszych ziołowych naparów, który od czasu do czasu bywa pity przez wszystkich. Najbardziej rozpowszechnione jest jego działanie uspokajające. Mięta wypita tuż przed udaniem się na nocy spoczynek fantastycznie wycisza organizm, koi nerwy i oczyszcza mózg z niechcianych myśli.

Pozwala szybciej zasnąć, a także sprawia, że procesy regeneracyjne przebiegają znacznie sprawniej i efektywniej. Dzięki temu człowiek budzi się wypoczęty i pełen energii. Oprócz tego mięta sprawdza się w leczeniu jelita drażliwego, łagodzi bóle brzucha, radzi sobie z niestrawnościami i problemami trawiennymi oraz wspomaga pracę wątroby, obniżając poziom złego cholesterolu we krwi. Na pewno warto ją pić, ale czy w każdym przypadku jest to wskazane? Czy można pić mięte w ciąży, czy jednak przyszłe mamy muszą zrezygnować z regularnego spożywania tego ziółka i zastąpić go zwykłą wodą bądź słabą herbatką?

Na pewno nie należy zakładać, że każde zioło jest produktem w stu procentach bezpiecznym dla organizmu. A ludziom często tak się właśnie wydaje. No bo skoro mięta pochodzi z samej natury, to czy może im zaszkodzić? Niestety tak. Na tego typu ziółka kobiety w ciąży muszą w szczególności uważać. Nawet coś, co z pozoru jest nieszkodliwe i w pełni naturalne, potrafi doprowadzić do pojawienia się licznych komplikacji zdrowotnych.

Natura bywa też szkodliwa i toksyczna

mięta dzbanek

W żadnym wypadku nie należy więc stosować żadnych ziół bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem i sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Mięta wypijana w odpowiednich dawkach nie powinna być specjalnie drażliwa dla organizmu, ale jeżeli te dawki zacznie się przekraczać, stanie się ona toksyczna. Mimo wszystko kobiety w ciąży wręcz powinny od czasu do czasu po nią sięgnąć. Dla nich będzie to świetna alternatywa dla wody czy kawy.

Mięta potrafi bowiem wspaniale zadziałać na organizm kobiety przygotowującej się do porodu. Jeżeli tylko będzie pita w odpowiednich ilościach, nie powinna w żaden sposób zaszkodzić ani mamie, ani jej dziecku. Napary miętowe poleca się w szczególności tym kobietom, które cierpią na poranne nudności. Jest to dość powszechna dolegliwość, pojawiająca się przeważnie w pierwszym trymestrze ciąży. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można sobie z nią poradzić.

Najważniejsze jest to, aby unikać produktów i aromatów, które doprowadzają do pojawienia się nudności. Z diety warto też wykluczyć pokarmy zawierające spore ilości cukru i tłuszczu oraz wspomagać się większymi ilościami wody oraz ruchem na świeżym powietrzu. Znając te właściwości naparu, można łatwo wywnioskować, czy można pić mięte w ciąży. Czasami lekarze wręcz zalecają to robić pacjentkom zmagającym się z porannymi nudnościami.

Codzienne picie herbatki z mięty przyniesie też przyszłym mamom inne korzyści. Ten napar ma w końcu działanie uspokajające. Potrafi poradzić sobie z nieustannie odczuwanym stresem i ciągłym napięciem, które niemalże zawsze towarzyszą kobietom w ciąży. Mięta jest też naturalnym lekiem na bezsenność. Jeżeli więc przyszła mama ma spore trudności z zasypianiem, powinna spróbować wypić taką herbatkę tuż przed planowanym pójściem do łóżka.

dzbanek i szklanka

Dzięki filiżance mięty wspomoże także pracę swojego układu metabolicznego

Zacznie delikatnie oczyszczać organizm od wewnątrz, przy okazji wspomagając procesy trawienne. A to właśnie zaparcia są jednym z większych problemów wszystkich ciężarnych. Bywają bardzo dokuczliwe, a niemalże nie da się ich uniknąć w trzecim trymestrze. Jako że kobiecie w ciąży nie wolno stosować żadnych herbatek przeczyszczających, musi ona leczyć się bardziej naturalnymi i bezpiecznymi metodami. Mięta potrafi zdziałać tutaj cuda. Na pewno wspomoże ona trawienie i zminimalizuje bóle brzucha.

Czy można pić mięte w ciąży? Tak, jednakże w jednym przypadku będzie ona niewskazana. Po ten napój nie powinny bowiem sięgać te kobiety, które zmagają się z uporczywą i nawracającą zgagą. Mięta niestety może ją pogłębić, podobnie jak kawa oraz mocna herbata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here