czyszczenie skóry w samochodzie

Czystość tapicerki samochodowej to bardzo ważna cecha wpływająca na ogólne poczucie estetyki osób podróżujących pojazdem. Brudna i zaniedbana tapicerka to pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy po otworzeniu samochodu i sprawia wrażenie ogólnego zaniedbania nawet jeśli pojazd jest w idealnym stanie technicznym i doskonale zadbany na zewnątrz. Do tego dochodzą jeszcze nieprzyjemne zapachy, które lubią wżerać się w elementy tapicerki i które jeszcze bardziej utrudniają komfortowe przebywanie wewnątrz pojazdu.
Z tych właśnie powodów należy regularnie dbać o fotele i kanapy w samochodzie, przynajmniej często je odkurzając i co jakiś czas także i piorąc.

Czyszczenie tapicerki to zadanie raczej pracochłonne i wymaga dość dużo czasu, zwłaszcza ze względu na to, że po wypraniu jej trzeba koniecznie wysuszyć i wywietrzyć wnętrze auta. DO tego celu trzeba albo dysponować ogrzewanym i dobrze wentylowanym garażem, albo wykonywać te czynności wyłącznie w ciepłe, słoneczne dni.

Najprostsza do wyczyszczenia jest bez wątpienia tapicerka składająca się w stu procentach z materiałów tekstylnych. Można ją pielęgnować dokładnie w taki sam sposób w jaki pierzemy domowe kanapy, krzesła czy fotele. Najszybciej robi się to za pomocą specjalnego urządzenia piorącego, ale świetnie sprawdzą się też popularne pianki do czyszczenia tapicerki, które można kupić niemal w każdym markecie. Wystarczy je nałożyć na tapicerkę zgodnie z zaleceniami producenta, wyszorować i następnie odkurzyć obicie. Potem jeszcze chwila suszenia i voila – tapicerka niemal jak nowa.

Nieco więcej problemów może przysporzyć czyszczenie skóry w samochodzie, zwłaszcza jeśli jest ona połączona z materiałami tekstylnymi. W tych przypadkach trzeba prać takie obicie bardzo ostrożnie, w taki sposób, żeby środek do czyszczenia tapicerki welurowej nie dostał się na skórzane elementy i odwrotnie.

wnętrze samochodu

Jeśli jednak macie w swoich samochodach tapicerkę całkowicie wykonaną ze skóry, to możecie być pewni, że zaniedbania w jej pielęgnacji bardzo szybko doprowadzą do tego, że na skórze pojawią się nieeleganckie przebarwienia i przetarcia. Skóra jest materiałem niezwykle trwałym, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego dbania o nią. Zwłaszcza w autach kilku lub kilkunastoletnich, kiedy wytarciu uległa już zewnętrzna powłoka ochronna, którą producent zabezpiecza materiał przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi (np. promieniowaniem UV). Warto w tym miejscu dodać, że regularna i odpowiednia pielęgnacja tapicerki skórzanej zapobiega usuwaniu tej warstwy ochronnej, dzięki czemu obicie będzie służyło przez naprawdę długi okres i przy tym zachowa niemal pierwotny wygląd.

O skórzane obicia w naszym samochodzie należy więc zadbać nie rzadziej niż co trzy miesiące, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby okres ten skrócić, zwłaszcza jeśli pokonujemy naprawdę długie trasy i nasza tapicerka narażona jest na wiele niekorzystnych czynników.

Przystępując do pielęgnacji tapicerki należy wcześniej ustalić, czy nie znajdują się w niej syntetyczne wstawki. Jeśli tak jest, trzeba będzie do ich pielęgnacji zastosować odrębny dedykowany preparat.

samochód

Czyszczenie tapicerki rozpoczynamy każdorazowo od jej odkurzenia z pyłu i drobinek jakie zalegają pomiędzy marszczeniami. Wystarczy do tego celu jakikolwiek odkurzacz, nawet niewielki, ręczny odkurzacz samochodowy, który nie dysponuje szczególnie dużą mocą ssania. Ważne tylko aby bardzo starannie usunąć ostre drobinki mogące porysować obicie.
Kolejną czynnością będzie delikatne przetarcie obicia szmatką nawilżoną czystą wodą. Szmatka nie może być mokra, tylko nawilżona pamiętajcie.

Następnie wykorzystujemy preparat do czyszczenia i pielęgnacji, który należy zastosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Najczęściej trzeba będzie nanieść go na miękką szmatkę i bardzo starannie wetrzeć we wszelkie zakamarki tapicerki. Ważne aby rozprowadzić równą ilość preparatu po całej powierzchni, aby mieć pewność, że dotrze on również do nieco głębszych warstw skóry.
Preparaty do czyszczenia mają również za zadanie nawilżyć skórę i pozostawić pewną warstwę ochronną, dlatego powinny się odrobinę wchłonąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here