czy można wybaczyć zdradę

Temat zdrady jest niezwykle trudny i bolesny, mało osób zastanawia się nad tym pojęciem zanim nie znajdzie się w sytuacji osoby zdradzonej. To jedno z tych pytań, które budzą masę wątpliwości i ciężko znaleźć jakąkolwiek podręcznikową odpowiedź na pytanie czy można wybaczyć zdradę. Każda sytuacja jest inna i każdy człowiek ma inny charakter, na decyzję o wybaczeni wpływa tak naprawdę wiele czynników. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jaki charakter miała zdrada, czy była jedynie fizyczna czy może emocjonalna i nasz partner zaczął darzyć uczuciem inną osobę.

W tym drugim przypadku najczęściej trudno jest uratować związek, ponieważ podstawowe wartości i uczucia jakie go tworzyły zaczynają zanikać i nie ma sensu naprawiania więzi. Tak dzieje się najczęściej w momencie, kiedy odkryty zostaje długotrwały romans. Wtedy wiemy, że osoba zdradzająca postępowała w pełni świadomie i nie był to jedynie jednorazowy wyskok tylko było spowodowane różnymi czynnikami. W większości przypadków zdrada ma jednak charakter fizyczny i jednorazowy.

W takich przypadkach najczęściej ludzie zastanawiają się nad jej wybaczeniem

smutna kobieta

Ludzie najczęściej zdradę fizyczną tłumaczą chwilą słabości, alkoholem czy chęcią odreagowania od problemów rodzinnych. Oczywiście nie ma dobrych argumentów i usprawiedliwień dla zdrady, ponieważ jeśli się kogoś naprawdę kocha, powinno pozostawać się wiernym, jednak niestety życie pisze na różne scenariusze i nigdy nie wiemy w jakiej sytuacji znajdziemy się w przyszłości.

Na temat tego czy można i w jaki sposób wybaczyć zdradę pisze wiele artykułów, jednak tak naprawdę nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie ma złotego środka. Bardzo dużo zależy również od więzi jaka łączyła wcześniej osobę zdradzoną i tą, która zdradziła. Jeśli był to długoletni i szczęśliwy związek przechodzący chwilowe problemy, najczęściej para decyduje się pracować nad relacją i dochodzi do wybaczenia. Wszystko jednak tak naprawdę tkwi w głowie. Osoba może powiedzieć, że wybaczyła, jednak cały czas prześladuje ją myśl, że może zostać ponownie skrzywdzona.

Mężczyźni i kobiety, którzy doświadczyli zdrady najczęściej stają się bardziej podejrzliwi, częściej kontrolują swoich partnerów, a także mają problem, aby ponownie im zaufać. Odbudowanie takiej relacji w momencie, kiedy wciąż wraca się do tematu zdrady jest bardzo trudne. Prawdziwe wybaczenie i możliwość odbudowania szczęśliwego życia najczęściej zależy od siły charakteru i podejścia osoby zdradzonej. Jeśli zależy jej na odbudowaniu relacji i wie, że partner bardzo żałuje swojego zachowania, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy psychologa.

Bardzo pomocna w takiej sytuacji może okazać się terapia dla par, ponieważ podczas niej można wzajemnie powiedzieć sobie co nas boli, jakie mamy wątpliwości i obawy, a także czego oczekujemy od siebie wzajemnie. Podczas takich spotkań z terapeutą można poznać podłoże, jakie spowodowało zdradę. Często bowiem jest tak, że para przechodziła jakieś kryzysy, musiała zmierzyć się z problemami i w pewien sposób się od siebie oddaliła. Ważne jest, aby nad związkiem pracować i niwelować powody oraz powódki jakie popychają nas w kierunku zdrady.

kobieta

W momencie, jeśli przyjdzie nam zwierzyć się z informacją o zdradzie partnera, wstrząsną nami bardzo silne emocje. Czujemy żal, złość, a przede wszystkim ból i upokorzenie. Często ludzie zaczynają doszukiwać się problemów w swojej osobie, wydaje im się, że nie byli wystarczająco dobrzy dla swojego partnera, co skłoniło go do zdrady. O wszystkich problemach w związku trzeba jednak rozmawiać i poszukiwać wspólnych rozwiązań, aby naprawić relacje.

W momencie, kiedy partner przyznaje, że doszło do jednorazowej zdrady jednak bardzo żałuje, warto przemyśleć wybaczenie, chociaż strach i niepokój o przyszłość jeszcze przez dłuższy czas nas nie opuści. Jeśli dowiadujemy się, że nasz partner miał długi romans, trzeba niestety przyznać przed sobą fakt, że nie darzy on nas prawdziwym uczuciem i doszło do zdrady emocjonalnej, która jest zdecydowanie trudniejsza do wybaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here