badanie piersi

Wśród kobiet w Polsce najczęściej występującym nowotworem złośliwym jest rak piersi. Rocznie taką diagnozę słyszy nawet kilkanaście tysięcy osób! Nowotwór wciąż jest niestety zbyt późno wykrywany, przez co niesie ze sobą poważne zagrożenie dla życia i wymaga inwazyjnej terapii. Na szczęście dzięki programom profilaktycznym i zwiększaniu świadomości wśród kobiet, możliwe jest coraz wcześniejsze wykrywanie guzków i skuteczne leczenie. Niezwykle istotne jest regularne badanie piersi, które może wykonać każda z nas w domowym zaciszu. Dzięki temu poznasz swoje piersi i szybko zaobserwujesz w nich nawet najmniejsze zmiany.

Kiedy badać piersi?

Najlepiej raz w miesiącu, tuż po miesiączce. Piersi przestają być wtedy obrzęknięte i bolesne, łatwiej zauważyć jakiekolwiek zmiany. Kobiety po menopauzie mogą wykonywać badanie każdego dnia miesiąca. Najlepiej wybrać ten sam, cykliczny dzień, aby móc obiektywnie porównać ewentualne objawy. Obserwuj kształt i kolor piersi. Przy okazji badania możesz wykonywać zdjęcia i zapiski. Samobadanie nie sprawia trudności, bardzo szybko opanujesz nowe umiejętności i będziesz w stanie sprawdzić, czy w piersiach nie pojawiły się guzki.

Jak wykonać samobadanie?

Stań przed lustrem bez koszulki i stanika. Podnieś ręce za głowę i dokładnie obserwuj obydwie piersi, ich kształt, barwę, wielkość. Sprawdź, czy sutki nie zmieniły koloru, czy nie wydostaje się z nich żadna wydzielina. Następnie przyjmij inną pozycję – połóż dłonie na biodrach, a łokcie wysuń do przodu. Na sam koniec stań również wyprostowana z rękami luźno opuszczonymi wzdłuż tułowia. We wszystkich pozycjach obserwuj piersi i szukaj jakichkolwiek niepokojących zmian.

czy torbiele w piersiach bolą

Następnie przeprowadź badanie palpacyjne – dotykaj piersi od brodawki po pachy. Rób to przy pomocy ruchów okrężnych opuszkami prostych palców. Możesz również uciskać pierś oraz sutek. Jeśli zauważysz zgrubienia, guzki, zmianę koloru skóry, jakiekolwiek wydzieliny, siniaki czy zmianę kształtu, natychmiast udaj się do lekarza. Badanie USG pomoże potwierdzić lub rozwiać twoje obawy oraz wprowadzić wczesne leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, że nie każdy guzek oznacza nowotwór złośliwy, a do zdiagnozowania zmian niezbędna jest wiedza lekarza specjalisty i dokładne badania. Zmiany mogą okazać się torbielami, inaczej zwanymi cystami. Są to guzki wypełnione płynem, które powstają w obrębie brodawek. Powstają przez rozrost tkanki włóknistej, który blokuje kanału mlekowe. Mają kilka centymetrów wielkości, ale mogą rosnąć lub maleć wraz z cyklem miesiączkowym. Czy torbiele w piersiach bolą? Guzki w większych rozmiarach mogą być bolesne i bardzo nieprzyjemne, ponieważ powodują ucisk.

Przyczyna powstawania torbieli nie jest do końca wyjaśniona, choć potwierdza się wpływ zaburzeń hormonalnych oraz brania tabletek antykoncepcyjnych. Dobry ginekolog zleci biopsję i usg, aby potwierdzić, że torbiele są niezłośliwe. Większość łagodnych zmian nie wymaga leczenia, cysty wchłaniają się po pewnym czasie. Duże guzki niekiedy nakłuwa się i odsysa płyn, znajdujący się w środku. Należy pamiętać o regularnej kontroli zmian i przeprowadzaniu badań. Torbiele niezwykle rzadko się zezłośliwiają, ale należy trzymać rękę na pulsie.

piersi

Jak widzisz samobadanie wcale nie jest czasochłonne ani trudne

Kilka nowych przyzwyczajeń może uratować ci życie i pozwolić na szybkie leczenie. Jeśli wyczujesz jakiekolwiek zmiany w swoich piersiach, jak najszybciej udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę. O sprawdzenie piersi możesz również poprosić swojego ginekologa na każdej wizycie kontrolnej.

Niezwykle istotne jest zwiększanie świadomości innych kobiet – zadbaj o to, aby twoje przyjaciółki, siostry czy nawet babcie i mama nauczyły się sprawdzać swoje piersi! Pamiętaj, że nie każda zmiana jest złośliwym nowotworem, guzki mogą okazać się torbielami, które są łagodne i nie wymagają inwazyjnego leczenia. Bolesność piersi jest bardzo ważnym sygnałem, którego nie należy ignorować! Zadbaj o swoje zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here