Jak objawia się starczowzroczność

Wraz z wiekiem, u osób starszych mogą pojawiać się liczne choroby związane z funkcjonowaniem narządu wzroku, jakimi są oczy. Jest to proces naturalny, którego nie można uniknąć.

Choroby oczu wieku starczego

Obok prezbiopii, czyli starczowzroczności, wymienia się także takie schorzenia związane z wiekiem ja zaćma, jaskra kąta otwartego, retinopatia cukrzycowa oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Choroby te cechują postępujące problemy z widzeniem, w niektórych przypadkach mogące doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Starczowzroczność – przyczyny

Słowo prezbiopia pochodzi z języka starogreckiego i znaczy starzenie się oczu. Presbus oznacza stary, zaś opia to oczy. Pierwszą więc przyczyną tego schorzenia jest postępujący wiek. Pierwsze objawy prezbiopii obserwowane są już u czterdziestolatków.

Do głównych przyczyn starczowzroczności medycyna zalicza postępujące stwardnienia soczewki, zanikanie elastyczności mięśnia rzęskowego, który steruje zmianą kształtu soczewki oka, powodując jej uwypuklenie. Trzecią przyczyną jest zwyrodnienie błony zaopatrującej w składniki odżywcze i dostarczającej tlen fotoreceptorom oraz ciału szklistemu.

Starczowzroczność – objawy

We wczesnej fazie prezbiopii pacjenci z reguły zauważają, że akomodacja wzroku stwarza większy im problem niż wcześniej, chociażby za sprawą dłuższego czasu potrzebnego na dostrojenie odpowiedniej ostrości pola widzenia. Dzieje się tak zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia, po zmroku lub gdy oczy są zmęczone pracą po całym dniu. Objawom starczowzroczności dodatkowo może towarzyszyć ból głowy o różnym natężeniu, często mylony z bólami migrenowymi czy też zatokowymi.

Reasumując – nie wolno lekceważyć starczowzroczności, objawy należy traktować poważnie i konsultować je możliwie szybko z lekarzem okulistą. Zjawiska tego nie można w pełni wyleczyć konwencjonalnymi metodami z wykorzystaniem szkieł czy soczewek, ale można spowolnić jego postępowanie.

Inne dolegliwości wzroku wieku starczego

Wraz z wiekiem spada również odporność, co pozostaje nie bez znaczenia także na funkcjonowanie oczu. Popularną przypadłością bywa zapalenie spojówek, popularnie nazywane zapaleniem oka.

Schorzenie to może być powodowane m.in. infekcjami o charakterze bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Potrafi uprzykrzyć komfort życia, poprzez nieustanne swędzenie, pieczenie lub poczucie suchości w oku. Także niehigieniczne postępowanie z soczewkami może być powodem zapalenia oka.

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy odbyć konsultację okulistyczną, jeżeli podejrzewamy u siebie starczowzroczność. Lekarz następnie zaleci odpowiednie postępowanie.

Z reguły jest to zalecenie noszenia okularów lub wieloogniskowych soczewek. W przypadku tych ostatnich warto przetestować za darmo te, wykonane wg najnowocześniejszych standardów, oferowane chociażby na Acuvue.pl

Istnieje możliwość przeprowadzenia również zabiegu chirurgicznego – keratoplastyki przewodzącej, który wyeliminuje prezbiopię, ale jest to metoda póki co nowa, kosztowna i trudno dostępna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here